84. rocznica śmierci Romana Dmowskiego

2 stycznia 2023 obrazek_wyróżniający

84 lat temu, 2 stycznia 1939 r. w Drozdowie zmarł patron naszego Instytutu, Roman Dmowski. Z tej okazji dyrektor IDMN, prof. Jan Żaryn złożył kwiaty na grobie jednego z Ojców Niepodległości na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.

– Nie dane mu było zobaczyć tej tragedii, która spotkała naród polski – wybuchu II wojny światowej, ale można powiedzieć, że jego dziedzictwo przede wszystkim jako myśliciela politycznego, jako wychowawcy narodu, owocowało postawami Polaków w czasie II wojny światowej, a potem na emigracji – powiedział prof. Jan Żaryn w rocznicę śmierci Dmowskiego.

Dyrektor Instytutu podkreślił rolę Romana Dmowskiego nie tylko jako wybitnego polityka oraz pisarza politycznego, lecz także autorytetu na kolejnych pokoleń, szczególnie w trudnym czasie wojny i okresu po 1945 r.

– Wielu Niezłomnych to działacze obozu narodowego, którzy zdawali sobie sprawę, iż wrogów mamy dwóch – i Niemców i bolszewików. Obóz narodowy stawał się, w wyniku wybuchu konfliktu zbrojnego w 1939 roku, bastionem oporu, a jednocześnie realistycznej polskiej myśli narodowej, której sensem było odzyskanie przez Polaków niepodległości – wskazał prof. Żaryn.

Polecamy także wykład dr Krzysztofa Kawęckiego o śmierci i pogrzebie Dmowskiego:

Autor: Redakcja IDMN