Aktualność „Myśli nowoczesnego Polaka” – debata w 120. rocznicę publikacji dzieła

5 maja 2023 obrazek_wyróżniający

W czwartek, 11 maja br. o godz. 18:00 w Centrum Edukacyjnym IDMN przy ul. Andersa 20 w Warszawie odbędzie się debata pt. Aktualność „Myśli nowoczesnego Polaka” z okazji 120. rocznicy publikacji dzieła Romana Dmowskiego. Wydarzenie jest częścią projektu „Mozaika Niepodległości”, którego partnerem jest Fundacja PKO Banku Polskiego. Serdecznie zapraszamy!

W debacie wezmą udział prof. Krzysztof Kosiński (Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk), prof. Agnieszka Nogal (Uniwersytet Warszawski) oraz dr Przemysław Pazik (IDMN), który poprowadzi spotkanie.

Uczestnicy zastanowią się nad nowatorstwem propozycji zawartych w dziele Dmowskiego w świetle epoki, nad funkcjonowaniem tekstu w dwudziestoleciu międzywojennym oraz nad aktualnością przesłania „Myśli nowoczesnego Polaka” współcześnie. Uczestnicy będą mieli okazję zadać dyskutantom pytania. Po debacie odbędzie się poczęstunek, przy którym również będzie można porozmawiać z prelegentami.

Celem wydarzenia jest upamiętnienie 120. rocznicy wydania w formie książki „Myśli nowoczesnego Polaka” autorstwa Romana Dmowskiego, jednego z patronów naszego Instytutu. Jest to najważniejsze z dzieł politycznych jednego z Ojców Niepodległości stanowiące serię artykułów publikowanych na łamach „Przeglądu Wszechpolskiego”.

– Należy zwrócić uwagę, że to pierwsze wydanie, które ukazało się w 1903 r. rozeszło się błyskawicznie. Wydrukowano tysiąc egzemplarzy, które od razu znalazły odbiorców – powiedział prof. Krzysztof Kosiński z IH PAN, podczas jednej z rozmów z cyklu debat, którą można odsłuchać [TUTAJ].

W „Myślach nowoczesnego Polaka” przedstawione zostały społeczne i polityczne założenia ruchu narodowego. Płynące z tego zbioru przesłanie zaprasza tysiące Polaków pochodzących ze wszystkich warstw społecznych do walki o niepodległą Ojczyznę. W swoim dziele Dmowski daje wykład patriotyzmu dojrzałego opartego na wolności wewnętrznej, niebędącej jednocześnie egoizmem sprzecznym z interesami narodu i rodziny.

Wydarzenie jest częścią projektu „Mozaika Niepodległości”, którego partnerem jest Fundacja PKO Banku Polskiego.

Autor: Redakcja IDMN