„Cena prawdy” – trwają wakacyjne spotkania z ks. Jerzym Popiełuszką

13 lipca 2023 obrazek_wyróżniający

W dniach 12-16 lipca br. w Hotelu Amicus przy Parafii Świętego Stanisława Kostki w Warszawie pod hasłem „Cena prawdy” odbywa się szkoła letnia dla młodzieży licealnej i nauczycieli, organizowana przez Muzeum księdza Jerzego Popiełuszki. W programie przewidziano m.in. wykłady prof. Jana Żaryna, dyrektora IDMN oraz prof. Pawła Skibińskiego, zastępcy dyrektora IDMN.

Oferta ogólnopolskiej szkoły letniej ks. Jerzego Popiełuszki organizowanej przez Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki działające przy Parafii Świętego Stanisława Kostki w Warszawie oraz IDMN skierowana jest do uczniów szkół ponadpodstawowych i nauczycieli religii, historii, etyki, HiT-u oraz WOS-u.

Podczas cyklu spotkań uczestnikom przybliżona zostanie postać księdza Jerzego Popiełuszki oraz historii Polski w czasach komunizmu ze szczególnym uwzględnieniem fenomenu Solidarności. Wśród prelegentów znaleźli się prof. Jan Żaryn, dyrektor IDMN oraz prof. Paweł Skibiński, zastępca dyrektora IDMN. Przybliżą oni rolę Jana Pawła II w okresie PRL i relacji Państwo – Kościół w okresie PRL.

– Po 1983 r. – mamy wiedzę jako historycy – że komuniści podejmują decyzję, by rozpocząć dramatyczną walkę z kościołem. Ona między innymi skutkuje śmiercią księdza Jerzego. To nie jest przypadek, to wpisywało się w doktrynę uderzenia w kościół – mówił podczas wykładu prof. Jan Żaryn.

Zajęcia dla uczniów i nauczycieli w większości będą odbywają się osobno z zaangażowaniem specjalistów z danych dziedzin. Przewidziano także spotkania ze świadkami historii oraz członkami rodziny Popiełuszków. W programie dla nauczycieli znajdują się warsztaty z porozumienia bez przemocy, dotyczące stresu i relacji międzypokoleniowych, warsztaty metodologiczne i dyskusje. Zajęcia dla uczniów dotyczyć będą m.in. dziennikarstwa prasowego i radiowego, przewidziane są także m.in warsztaty dotyczące hejtu i przemocy.

W programie szkoły letniej nie brakuje także miejsce na kulturę i rozrywkę. Uczestnicy wezmą udział w integracji muzycznej, grze miejskiej, wieczorze filmowym oraz spacerze po Warszawie.

Więcej informacji na stronie organizatora: KLIKNIJ TUTAJ.

Autor: Redakcja IDMN