Danuta Siedzikówna ps. „Inka” patronką dworca kolejowego w Białymstoku

28 sierpnia 2021 obrazek_wyróżniający

W sobotę, 28 sierpnia br. odbyła się uroczystość nadania imienia Danuty Siedzikówny ps. „Inka” dworcowi kolejowemu w Białymstoku. Uroczystość odbyła się w 75. rocznicę śmierci bohaterki podziemia antykomunistycznego. W wydarzeniu wziął udział zastępca dyrektora IDMN, prof. Paweł Skibiński.

Uroczystość nadania imienia dworcowi w Białymstoku to efekt współpracy Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej z PKP S.A. W jej ramach pragniemy upamiętnić wybitnych Polaków w postaci patronów dworców kolejowych w całej Polsce.

– Jako przedstawiciel Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej, fundatora pamiątkowej tablicy, cieszę się, że dworzec kolejowy w Białymstoku będzie nosił imię kobiety niezłomnej – Danuty Siedzikówny ps. „Inka”. Wprowadzając narodowych bohaterów do przestrzeni publicznej, mamy nadzieję, że będą oni dla nas wszystkich prawdziwym wzorem patriotyzmu i oddania Ojczyźnie. To szczególnie ważne w naszej codzienności, której symbolem jest właśnie ten budynek – powiedział dr hab. Paweł Skibiński, zastępca dyrektora Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

Podczas uroczystości odsłonięto i poświęcono pamiątkową tablicę z płaskorzeźbą przedstawiającą wizerunek „Inki”. Jej fundatorem był Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej.

Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Nowa patronka dworca w Białymstoku, Danuta Siedzikówna, była działaczką podziemia antykomunistycznego, sanitariuszką 5. Wileńskiej Brygady AK, która w 1946 r. mając niespełna 18 lat została skazana na śmierć przez władze komunistyczne.

[envira-gallery id=”5984″]

Autor: Redakcja IDMN