Debata „Wersal 1919. Historia w produkcjach filmowych” na Festiwalu Filmowym NNW

30 września 2022 obrazek_wyróżniający

W piątek, 30 września br., w Klubie Marynarki Wojennej w Gdyni odbyła się zorganizowana przez IDMN debata pt. „Wersal 1919. Historia w produkcjach filmowych”. Wydarzenie było jednym z elementów XIV Festiwalu Filmowego NNW.

W dyskusji o polskich produkcjach filmowych opowiadających o ważnych postaciach i wydarzeniach z historii Polski udział wzięli: Robert Kaczmarek, dyrektor FINA, reżyser Krzysztof Nowak, prof. Piotr Niwiński z Uniwersytetu Gdańskiego oraz Marek Skalski z IDMN, który prowadził spotkanie.

Punktem wyjścia do dyskusji był powstający film Krzysztofa Nowaka pt. „Wersal 1919”, który opowiada historię polskiej delegacji na kongresie pokojowym w Paryżu, kończącym I wojnę światową.

– To, co próbujemy zrobić, to jest film dokumentalny fabularyzowany, gdzie pewna liczba scen aktorskich będzie ilustracją do opisu dosyć skomplikowanego procesu historycznego, który trwał bardzo długo, bo ten kongres był przecież tylko uwieńczeniem pracy i walki, którą środowiska polityczne Polski prowadziły przed I wojną światową i przede wszystkim w trakcie I wojny – powiedział reżyser Krzysztof Nowak podczas dyskusji.

Zgromadzeni na spotkaniu mieli okazję obejrzeć krótką zapowiedź filmu. Produkcja obrazuje m.in. wkład Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w odzyskanie niepodległości przez Polskę i ich dyplomatyczną walkę o polskie granice. Nieprzypadkowo stworzenie scenariusza i realizacja zdjęć do filmu „Wersal 1919” zostało dofinansowane ze środków Funduszu Patriotycznego Edycja 2021 „Wolność po polsku”.

– Ten film powstaje dzięki polityce kulturalnej państwa polskiego, to znaczy, że wiele rzeczy, które się dzieją, dzieją się dzięki temu, że fundusze publiczne są kierowane na tego rodzaju projekty, a przedtem nie były. Dlatego chcę to powiedzieć, że dzięki Instytutowi Dziedzictwa Myśli Narodowej, dzięki Funduszowi Patriotycznemu i tym decydentom, którzy o tych sprawach decydują, to przedsięwzięcie może ujrzeć światło dzienne – podkreślił Krzysztof Nowak.

Rozmówcy omawiali sposoby ukazywania historii w filmach dokumentalnych i fabularnych, ale również zastanawiali się nad dotarciem z takimi treściami do młodzieży.

– Wydarzenia, które się tworzą wokół nas teraz, w tym polityczne, zmieniają atmosferę, zmieniają podejście, dają odwagę. Bardzo liczę na młode pokolenie, które powinno dostać materiał do tego procesu. Myślę, że młodzi ludzie poprzez zapaść w edukacji, nie znają większości tych wydarzeń. Ten film może być impulsem do tego, aby powstała fabuła – powiedział dyrektor FINA Robert Kaczmarek podczas wydarzenia.

Autor: Redakcja IDMN