Dziedzictwo Romana Dmowskiego – „Polityka narodowa w odbudowanym państwie”

4 października 2021 obrazek_wyróżniający

Czwarty odcinek serii „Dziedzictwo Romana Dmowskiego” to rozmowa na temat zbioru tekstów zebranych w dziewiątym tomie „Pism” lidera Narodowej Demokracji pt. „Polityka narodowa w odbudowanym państwie”.

Zbiór broszur

Na dziewiąty tom „Pism” patrona Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej składają się takie teksty jak: „Zagadnienie rządu”, „Kościół naród i państwo”, „Kwestia robotnicza wczoraj i dziś” oraz „Wewnętrzna polityka narodowa”.

– Wspólnym mianownikiem refleksji, którą Dmowski podejmuje w tych tekstach jest poczucie, że nastał czas fundamentalnego przełomu w historii Europy – powiedział podczas rozmowy prof. Krzysztof Kosiński z IH PAN.

Zdaniem prof. Kosińskiego ów przełom wynika z tego, że Europa traci i raczej już nie odzyska hegemonicznej pozycji w świecie, jaką zajmowała w wieku XIX. To także wyczerpanie modelu myślenia o Europie, ugruntowanego na Rewolucji Francuskiej i wartościach oświeceniowych.

Teksty dobrane w sposób nieprzypadkowy

Trzy z tekstów zawartych w „Polityce narodowej w odbudowanym państwie”: „Kwestia robotnicza wczoraj i dziś”, „Zagadnienie rządu” oraz „Kościół naród i państwo”, powstały w latach 1926-1927. Były one pisane w bardzo zbliżonym kontekście politycznym i społecznym. Natomiast tekst „Wewnętrzna polityka narodowa” został napisany jeszcze w 1913 r.

 – Był zaczynem książki, którą Dmowski zamierzał napisać, ale jej nie ukończył z uwagi na wybuch I wojny światowej. Tekst jest zamieszczony w tym tomie nieprzypadkowo, ponieważ jest niejako łącznikiem pomiędzy „Myślami nowoczesnego Polaka” a „Kościołem, narodem i państwem” – zwrócił uwagę prof. Kosiński.

O założeniach serii „Dziedzictwo Romana Dmowskiego” można przeczytać tutaj.

Całość rozmowy dostępna na YouTube pod adresem.

Dziedzictwo Romana Dmowskiego: odcinek 4 „Polityka narodowa w odbudowanym państwie”
Autor: Redakcja IDMN