Dzień (bez) zwycięstwa. Koniec drugiej wojny światowej dla Polaków.

6 maja 2022 obrazek_wyróżniający

Aby przypomnieć, że gdy Stalin ogłaszał swe zwycięstwo – członkowie władz Rzeczypospolitej i dowódcy Wojska Polskiego przebywali w więzieniach i łagrach sowieckich, w poniedziałek, 9 maja 2022 r. przedstawiciele i sympatycy Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego złożą kwiaty na symbolicznym grobie wicepremiera Jana Stanisława Jankowskiego. W jego osobie uczcimy wszystkie ofiary zbrodni i prześladowań komunistycznych czasów drugiej wojny światowej i okresu powojennego. Zachęcamy wszystkich do udziału w tym akcie pamięci.


To nie jedyne przedsięwzięcie tego dnia. O godz. 18:00 w Centrum Edukacyjnym IDMN przy ul. Andersa 20 w Warszawie nasze spotkanie rozpocznie dr Karol Mazur, który wygłosi wprowadzenie na temat postaci Jana Stanisława Jankowskiego. Biogram byłego wicepremiera i Delegata Rządu RP na Kraj, autorstwa dr. Mazura, dostępny jest w I tomie Słownika Biograficznego Polskiego Katolicyzmu Społecznego, wydanego przez IDMN w 2020 r. Następnie wykład zatytułowany „Czy mogliśmy zachować drugą niepodległość?” wygłosi dr Krzysztof Rak, autor książki „Piłsudski: między Stalinem a Hitlerem”.

Poniżej pełny harmonogram upamiętnienia:


16:45 Zbiórka przed kaplicą cmentarną na Powązkach Wojskowych.
17:00 Złożenie kwiatów na symbolicznym grobie wicepremiera Jana Stanisława Jankowskiego, głównego oskarżonego w procesie szesnastu.
18:00 Centrum Edukacyjne IDMN (ul. Andersa 20 w Warszawie)
• Wprowadzenie – dr Karol Mazur „Życie i śmierć Jana Stanisława Jankowskiego w 140. rocznicę urodzin”
• Wykład dr. Krzysztofa Raka (autora m.in. „Piłsudski: między Stalinem a Hitlerem”) pt. „Czy mogliśmy zachować drugą niepodległość?”

Wstęp wolny – serdecznie zapraszamy!

Autor: Redakcja IDMN