„Europejska szachownica. Marzenie o Chrześcijańskiej Demokracji” – premiera publikacji

8 lutego 2024 obrazek_wyróżniający

Za nami premiera publikacji „Europejska szachownica. Marzenie o Chrześcijańskiej Demokracji”. To wywiad-rzeka, który ze Stanisławem M. Gebhardtem przeprowadził Sławomir S. Górski. Dyskusję wokół publikacji zdominowały takie zagadnienia, jak: obraz polskiej chadecji na emigracji, rola chrześcijańskiej demokracji w procesie budowania ładu po II wojnie światowej oraz jej współczesna kondycja. Nie zabrakło wspomnień i osobistych refleksji Stanisława M. Gebhardta z czasów jego działalności w najważniejszych międzynarodowych organizacjach chadeckich oraz współpracy z gigantami europejskiej polityki.

Dyskusja wokół publikacji

W dyskusji, która odbyła się w Centrum Edukacyjnym IDMN, wzięli udział: prof. Stanisław M. Gebhardt, przewodniczący Rady Programowej IDMN; Sławomir S. Górski, autor wywiadu oraz prof. Jan Żaryn, dyrektor IDMN.

Wśród opinii i spostrzeżeń, będących efektem lektury „Europejskiej szachownicy”, pojawiał się wątek słynnego listu biskupów polskich do biskupów niemieckich wystosowany z okazji obchodów Millenium Chrztu Polski. Jak podkreślali rozmówcy, historyczny sukces tego dokumentu nie byłby możliwy bez zabiegów „dyplomatycznych” i wpływów Stanisława M. Gebhrardta w kręgach niemieckiej chadecji. Wśród postaci powszechnie kojarzonych z tym historycznym gestem, obok kardynała Stefana Wyszyńskiego czy arcybiskupa wrocławskiego Bolesława Kominka, powinien się znaleźć także Stanisław M. Gebhadt.

Jednym z istotnych tematów dyskusji była także rola chrześcijańskiej demokracji w procesie budowania nowoczesnej Europy oraz jej współczesna kondycja. Jak podkreślił prof. Stanisław M. Gebhardt:

– Różnie nazywana chrześcijańska demokracja odniosła wiele sukcesów.

Wskazał przy tym m.in. na sukces gospodarczy czy likwidację strat wojennych. Ze stwierdzeniem tym zgodzili się uczestnicy debaty, podkreślając jednocześnie, że Europa zapomina o tych dokonaniach, a sama chadecja jest współcześnie ograniczona i marginalizowana.

O książce

„Europejska szachownica. Marzenie o Chrześcijańskiej Demokracji” to efekt spotkań i rozmów, jakie na przestrzeni przeszło czterech lat Sławomir S. Górski przeprowadził ze Stanisławem Gebhardtem. Na ponad 500 stronach wywiadu-rzeki poznajemy dziedzictwo i młodość Gebhardta, walkę w Szarych Szeregach i Armii Krajowej, traumatyczne przeżycia w niemieckich obozach koncentracyjnych, lata emigracji w Londynie oraz działalność w wolnej Polsce. Obserwujemy procesy i przemiany zachodzące w Europie w II połowie XX wieku, na których tle Stanisław Gebhardt kreował swoją wizję chrześcijańskiej demokracji i nowej Europy.

– Książka nie może pozostać tylko zbiorem faktów historycznych. Ona jest potrzebna, żebyśmy mogli odpowiadać na pytania, które dotyczą roku 2024 – podsumował dyskusję prof. Jan Żaryn, wskazując na aktualność książki.

Autor: Redakcja IDMN