Festiwal „Filmowisko” ruszył w Polskę! [AKTUALIZACJA]

14 lipca 2023 obrazek_wyróżniający

Od 15 do 16 września br. od godz. 17:00 w Hotelu Polanica Resort & Spa przy ul. Górskiej 2 w Polanicy Zdroju podczas Przystanku Niepodległość odbędzie się aż pięć pokazów filmowych w ramach festiwalu „Filmowisko”. Wstęp wolny – serdecznie zapraszamy!

„Filmowisko” zaprasza na spotkania z wydarzeniami i bohaterami wpływającymi na losy wspólnot i takich, którzy wybrali zupełnie przekorne światu, samotne ale jednocześnie pasjonujące i odważne własne drogi życiowe. Pomimo tego, iż każdy film, to zupełnie inne miejsce na mapie świata, inny czas, inna historia, inna narracja – wszystkie gwarantują emocje. Kontrowersje, wzruszenie, rozbawienie. Festiwal jest swoistym wehikułem czasu i tematu. Proponuje odbiorcy podróż po świecie absurdu i faktu, odsłaniającą kulisy współczesnych i historycznych wydarzeń i intryg, pokazującą zjawiska ujęte zarówno w kontekście masowym jaki i indywidualnym.

Festiwal „Filmowisko” jest propozycją pokazów, będących hybrydą kina obwoźnego, dyskusyjnego, plenerowego i autorskiego. Filmy, pokazy, spotkania z twórcami, możliwość uzyskania odpowiedzi na rodzące się w trakcje projekcji pytania – to wszystko sprawia, że odbiorca otrzymuje propozycję wydarzenia, które w sposób przystępny i atrakcyjny nie tylko edukuje, ale przede wszystkim konfrontuje nasze opinie z faktami i opiniami innych, też takimi, które wzbudzają kontrowersje. Festiwal to także wydarzenia towarzyszące, takie jak wystawy czy panele dyskusyjne. Organizatorem „Filmowiska” jest Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej wraz z lokalnymi partnerami.

„Filmowisko” to siedem filmów prezentowanych rotacyjnie w pięciu Polskich miastach.

my.toPolska – rock & rap opera to muzyczna, satyrycznoorwellowska wizja śmieszno-ponurej rzeczywistości, w której króluje hasło „Unia to Związek, a Związek to Unia”. Bliżej niezidentyfikowana Unia, którą tylko złośliwi lub mocno zindoktrynowani mogą pomylić z jakąś prawdziwą unią, wydaje się mieć swój własny, autorski pomysł na nową Polskę. Czy dobry? Czy odnajdziemy w nim jakąś receptę na nasze spolaryzowane relacje? Sprawdź.

Matusia – gdy człowiek ryzykuje własnym życiem by ocalić drugiego człowieka i gdy ta odwaga i determinacja to oręż grupy kobiet – musi pojawić się potrzeba poznania tej kobiety, która była śnieżną kulą lawiny ofiarnego ale i zwycięskiego dobra. Prawdopodobnie spodziewamy się w tym miejscu walecznej, młodej rewolucjonistki. Spotkanie z matką Matyldą Getter, która wraz z siostrami ze Zgromadzenia Franciszkanek Rodziny Maryi ocaliła około 750 Żydów w większości dzieci – jest zaproszeniem do świata gdzie słowo „męstwo” trzeba równoważyć ze słowem „żeństwo” , jako to, które alternatywnie określa największą odwagę. Atrakcyjna forma dokumentu zawierająca elementy fabularne zapewne również zainteresuje i zafascynuje widza. Dokument wzbogacony licznymi, niepublikowanymi dotąd archiwaliami oraz relacjami świadków. Poznaj je.

Tadeusz Romer. Tragiczny świadek historii – bohater, to polski dyplomata, który zasłużył sobie na tytuł “Sprawiedliwy wśród narodów świata” ale nie dostanie tego tytułu gdyż pomagając tysiącom Żydów nie ryzykował życiem tylko wykorzystywał swoją pozycję dyplomaty. Takie są kryteria przyznawania tego tytułu. Będąc podczas wojny Ambasadorem RP w Tokio we współpracy z Ambasadorem Japonii w Kownie Chiune Sugiharą (jedyny japoński “Sprawiedliwy”) uratowali tysiące Żydów. Atutem filmu – poza tematem – jest fascynująca wycieczka w kulisy polityki, wojny, dyplomacji w świecie innej kultury, innej obyczajowości, innych wartości, innego stanowiska wobec niemieckiej agresji. Dowiedz się więcej.

Wolniewicz. Zdanie własne – jak doszło do tego, że polski czołowy logik, który przez lata był członkiem PZPR, pod koniec życia stał się gwiazdą mediów prawicowych? Kim był człowiek, który mimo swojego agnostycyzmu był twarzą Radia Maryja, a potem został z tego radia usunięty? Co wpłynęło na powstanie ostrej krytyki współczesności Zachodu, jakie zaprezentował? Skonfrontuj się.

Naszość – kiedy poziom absurdu przekracza poziom strachu – to właśnie śmiech może stać tym skutecznym narzędziem pokazującym, że „król jest nagi”. Grupa odszczepieńców tworzących w Poznaniu Akcję Alternatywną Naszość, wymyśla happeningi ośmieszające komunistów, którzy po przełomie w 1989 roku pozostali u władzy oraz pokazujące m.in. zbrodniczą działalność Putina. Ich potyczki z systemem sądowniczym, policją i mediami stają się opowieścią o niewidocznej liście swoistych tabu lat dziewięćdziesiątych i początku dwutysięcznych. Pokazują też uniwersalną, niebezpieczną i antytotalitarną moc śmiechu i ludzkiej kreatywności. Wyśmiej absurd.

Święci w dziejach narodu polskiego – film edukacyjny skierowany do młodych widzów, przedstawiający sylwetki świętych: św. Metodego, św. Wojciecha, Męczenników Dominikańskich, św. Jadwigi Królowej, św. Andrzeja Boboli i św. Józefa Bilczewskiego, którzy swoim żywotem wnieśli istotny wkład w kształtowanie się dziejów naszego narodu, łącząc postawy gorliwej duchowości i głębokiego patriotyzmu.

Ksiądz Skorupka. Triumf i Śmierć – film skupia się przede wszystkim na wyjątkowej miejscowości – Ossowie i działających tu młodych ochotnikach oraz ks. Ignacym Skorupce. To dzięki ich postawom wytrwałości i determinacji podczas wojny polsko-bolszewickiej przeciwnicy nie posunęli się dalej w stronę stolicy, a rozgrywająca się tu Bitwa Warszawska 1920 r. stanowiła przełom w działaniach zbrojnych, który zmusił bolszewików do odwrotu i przechylił szalę zwycięstwa na polską stronę.

Pokazom filmów w Zakopanem będzie towarzyszyć wystawa „Nie tacy inni – dzieciństwo i młodość 100 lat temu”, która odsłania dziecięcy świat dziadków naszych dziadków. Czy tamte zabawy i realia będą dla współczesnych dzieci zadziwiającą lekcją historii czy może impulsem pobudzającym fantazję i kreatywność? Czy każde dzieciństwo, niezależnie od czasu i okoliczności niesie ten sam przekaz? Wystawa, w której każdy odnajdzie siebie. Każdy, kto był albo jest dzieckiem. Daj się wzruszyć!

Do zobaczenia tego lata i jesienią w Zakopanem, Białymstoku, Lublinie, Polanicy-Zdroju i Pułtusku!

Program 14-15 lipca br. Zakopane:

14 lipca

16.30 – my.toPolska – rock opera

18.20 – Matusia – przed filmem o 17.50 – spotkanie z twórcami

15 lipca

16.15 – Romer – Misja niemożliwa

17.15 – Wolniewicz. Zdanie własne – po filmie spotkanie z twórcami

18.30 – Naszość

Program 11 sierpnia br. Pułtusk:

19.45 – Naszość – tylko dla nienormalnych
21.05 – Polacy w panteonie świętych

Program 26 sierpnia br. Białystok:

17.00 – Naszość – tylko dla nienormalnych
18.20 – Tadeusz Romer. Misja niemożliwa
19.15 – Dyskusja po filmach

Program 2 września br. Lublin:

17.00 – Naszość – tylko dla nienormalnych
18.20 – Tadeusz Romer. Misja niemożliwa
19.15 – Dyskusja po filmach

Program 15-16 września br. Polanica-Zdrój:

15 września

22:15 – „Tadeusz Romer. Tragiczny świadek historii”
23:15 – „Święci w dziejach narodu polskiego”

16 września:

22:30 – „Naszość – tylko dla nienormalnych”, po którym odbędzie się spotkanie z twórcami: Magdaleną Piejko i Piotrem Lisiewiczem
22:15 – „Matusia”
23:45 – „Ksiądz Skorupka. Triumf i Śmierć”

Zachęcamy także do obejrzenia spotu promującego festiwal na naszym kanale YouTube.

Autor: Redakcja IDMN