Festiwal „Filmowisko” w Lublinie

2 września 2023 obrazek_wyróżniający

W sobotę, 2 września br. w Lubelskim Centrum Konferencyjnym przy ul. Grottgera 2 w Lublinie odbyła się kolejna seria pokazów filmowych w ramach Festiwalu „Filmowisko”. Organizatorami wydarzenia był Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej, Lubelskie Centrum Konferencyjne oraz Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Lublinie.

W repertuarze sobotniego spotkania w ramach Festiwalu „Filmowisko” znalazły się dwa filmy: „Naszość – tylko dla nienormalnych”, ukazujący zmagania grupy tworzącej w Poznaniu Akcję Alternatywną „Naszość”, która wymyślała happeningi ośmieszające, często przy użyciu absurdu, komunistów pozostających po 1989 roku u władzy oraz film „Tadeusz Romer. Misja niemożliwa”, opowiadający historię polityka, który wykorzystując pozycję dyplomaty uratował tysiące Żydów podczas II wojny światowej.

Po seansach filmowych odbyła się dyskusja, w trakcie której uczestnicy mieli szansę wymienić się swoimi wrażeniami i przemyśleniami na temat obejrzanych filmów oraz wzbogacić swoją perspektywę o doświadczenia innych widzów.

Czym jest Filmowisko?

To propozycja pokazów, będących hybrydą kina obwoźnego, dyskusyjnego, plenerowego i autorskiego. W programie znajdują się filmy opowiadające o inspirujących postaciach, które miały odwagę podejmować odważne decyzje istotne dla losów całych wspólnot oraz o bohaterach gotowych podążać własnymi ścieżkami. Projekty zostały zrealizowane głównie ze środków z Funduszu Patriotycznego. Festiwalowi towarzyszą takie wydarzenia, jak wystawy czy panele dyskusyjne.

Więcej o Festiwalu „Filmowisko”

Dziękujemy, że byliście z nami w Lublinie!

Kolejnym, a zarazem ostatnim przystankiem na trasie „Filmowiska” będzie Polanica-Zdrój. Zachęcamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych i strony internetowej, aby być na bieżąco z terminem, miejscem oraz repertuarem wydarzenia.

Autor: Redakcja IDMN