Festiwal „Filmowisko” w Zakopanem już za nami!

17 lipca 2023 obrazek_wyróżniający

W dniach od 14-15 lipca br., w kinie Miejsce w Zakopanem ruszył Festiwal „Filmowisko” organizowany przez IDMN. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa „Nie tacy inni. Dzieciństwo i młodość sto lat temu”, którą możecie oglądać do 1 września br. Zapraszamy na kolejne seanse!

W miniony weekend w kinie Miejsce, którym zarządza Towarzystwo Gimnastyczne SOKÓŁ Gniazdo w Zakopanem, odbyła się pierwsza seria pokazów filmowych, organizowana przez IDMN w ramach Festiwalu „Filmowisko”. Przedsięwzięcie zainaugurował dyrektor IDMN, prof. Jan Żaryn. Pierwszego dnia widzowie mogli zobaczyć takie filmy, jak “my.toPolska – rock opera” oraz „Matusia”, której towarzyszyło spotkanie autorskie. Drugiego dnia festiwalu przygotowano seanse filmów „Romer – Misja niemożliwa”, „Wolniewicz. Zdanie własne”, po którym odbyło się spotkanie z twórcami oraz film „Naszość”.

Prezentowane filmy w większości zrealizowane zostały ze środków Fundusz Patriotycznego i opowiadają o wydarzeniach i bohaterach wpływających na losy wspólnot oraz o osobach, które zdolne były do wyboru pasjonujących i odważnych własnych dróg życiowych. Pokazy to swoisty wehikuł czasu, odsłaniający kulisy współczesnych i historycznych wydarzeń. Są one jednocześnie świetną okazją do wymiany myśli oraz dyskusji zarówno z autorami projektów, jak i z innymi uczestnikami seansów.

Wydarzeniu towarzyszył pokaz naszej wystawy „Nie tacy inni. Dzieciństwo i młodość sto lat temu”, która eksponowana jest w plenerze przed kinem Sokół przy ul. Orkana 2 w Zakopanem. Przy okazji korzystania z uroków stolicy polskich Tatr możecie ją obejrzeć jeszcze do 1 września br.

Zakopiańskie spotkanie rozpoczęło Edycję 2023 Festiwalu „Filmowisko”, który wyruszył w Polskę i dotrze w tym roku jeszcze do Białegostoku, Lublina, Polanicy-Zdroju i Płońska. Przy okazji każdej serii pokazów filmowych zadbano o wydarzenia towarzyszące, takie jak spotkania z twórcami, panele dyskusyjne czy pokaz wystawy.

Dziękujemy gospodarzom i współorganizatorom – Towarzystwu Gimnastycznemu SOKÓŁ Gniazdo w Zakopanem, mamy nadzieję, że nasza współpraca zaowocuje w przyszłości kolejnymi projektami! Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa w festiwalu w pozostałych polskich miastach: Białymstoku, Lublinie, Polanicy-Zdroju i Płońsku – więcej informacji już niebawem!

Autor: Redakcja IDMN