Finał II Ogólnopolskiego Konkursu „Ignacy Jan Paderewski – pianista wirtuoz, kompozytor, polityk, dyplomata, mąż stanu, mecenas sztuki i architektury”

29 czerwca 2022 obrazek_wyróżniający

W środę, 29 czerwca br. w Auli Nova Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu odbyła się uroczystość wręczenia nagród dla zwycięzców konkursu o Ignacym Janie Paderewskim, którego organizatorami są IDMN oraz Wielkopolski Kurator Oświaty. Konkurs miał na celu m.in. przybliżyć sylwetkę kompozytora, zainteresować uczestników jego twórczością oraz przyczynić się do kształtowania postaw patriotycznych wśród uczniów.

Finał konkursu
Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w 81. rocznicę śmierci Mistrza Paderewskiego, który zmarł 29 czerwca 1941 r.

– Ignacy Jan Paderewski swoje niezwykłe talenty postanowił poświęcić Polsce, oddać Niepodległej. Przede wszystkim, potrafił doskonalić te talenty codzienną, niezwykle mozolną pracą – powiedział dyrektor IDMN, prof. Jan Żaryn otwierając galę finałową konkursu.

Wydarzenie połączone było z wystawą prac uczestników konkursu i koncertem. W działalność komisji oceniających włączyły się uniwersytety poznańskie, których przedstawiciele odpowiedzialni byli za stronę merytoryczną oraz wyniki w poszczególnych dyscyplinach. Była to już druga edycja tego konkursu i w tym roku patronat honorowy nad wydarzeniem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Edukacji i Nauki oraz Wojewoda Wielkopolski.


Kategorie dla każdego
Konkurs był skierowany do szerokiego grona uczniów zarówno szkół podstawowych, ponadpodstawowych, muzycznych, artystycznych, jak i polskich szkół za granicą. W ramach konkursu stworzono aż 9 konkurencji, które nawiązują do szerokiego wachlarza płaszczyzn, na których swoją działalnością zapisał się Paderewski. Najlepiej oddaje je sam tytuł konkursu – „Ignacy Jan Paderewski – pianista wirtuoz, kompozytor, polityk, dyplomata, mąż stanu, mecenas sztuki i architektury”.

– Jeżeli przyjrzycie się bliżej postaci Ignacego Jana Paderewskiego, możecie odkryć wiele cech niezwykle przydatnych dla was. Z jednej strony trzeba odkrywać swoje talenty, nie wolno ich zakopywać. Jednak talenty, które macie, rozbłysną wtedy, gdy poprzecie je mozolną pracą – powiedział do uczestników dyrektor IDMN, prof. Jan Żaryn.

Na zwycięzców poszczególnych kategorii czekały atrakcyjne nagrody. Uhonorowani zostali także nauczyciele przygotowujący najlepszych uczniów.


Cel konkursu
Konkurs ten za główne cele stawia sobie poszerzenie wiedzy uczniów o postaci Ignacego Jana Paderewskiego, uświadomienie jego roli w procesie odzyskiwania przez Polskę niepodległości, a co się z tym wiąże, zainspirowania uczniów do rozwijania własnego patriotyzmu, refleksji nad obowiązkami obywatelskimi i własną postawą wobec Ojczyzny.

Ponadto inicjatywa miała wzbudzić większe zainteresowanie uczestników ponadczasową twórczością Paderewskiego, jako kompozytora oraz uwrażliwić ich na wartość artystyczną jego muzyki.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a nagrodzonym – serdecznie gratulujemy!

Pełna lista laureatów dostępna jest na stronie Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

Autor: Redakcja IDMN