IDMN na Poznańskim Kongresie Gospodarczym

29 września 2023 obrazek_wyróżniający

W dniach 28-29 września br., w Hotelu Novotel w Poznaniu odbył się Poznański Kongres Gospodarczy, w którym wziął udział prof. Jan Żaryn, dyrektor IDMN. Podczas wydarzenia dostępne było także stoisko z materiałami promocyjnymi naszego Instytutu. Organizatorem wydarzenia był Instytut Poznański.

Dyrektor IDMN podczas Kongresu

Prof. Jan Żaryn, dyrektor IDMN wziął udział w panelu dyskusyjnym pt. „Wielkopolska przedsiębiorczość fundamentem systemu społecznego. Co to oznacza dzisiaj i jutro?”, który odbył się pierwszego dnia Poznańskiego Kongresu Gospodarczego.

– Wspólnotowy czynnik polskości był w Wielkopolsce nie tylko dostępny i przeżywany przez tak zwane warstwy oświecone, ale właśnie tutaj przez cały naród. Warstwy ludowe i warstwy oświecone stanowiły jedność z punktu widzenia wspólnotowego. To jest właśnie gwarancja tego, co mówili ekonomiści przed II wojna światową, należący do obozu narodowego, to jest ta gwarancja, która daje możliwość wytworzenia właściwie rozumianych dóbr konsumpcyjnych, dostępnych całemu narodowi – mówił prof. Jan Żaryn, dyrektor IDMN podczas panelu.

W dyskusji wzięli udział także: Marta Wrochna-Łastowska, członkini Zarządu ds. Finansowych firmy Żabka Polska, Filip Żelazny, Radny Rady Powiatu w Poznaniu, Fundacja Zakłady Kórnickie, Jarosław Pucek, radca prawny, SMM Legal oraz dr Adam Weinert, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Dyskusją moderował dr Krzysztof Bondyra z Wydziału Socjologii UAM.

Wielkopolska przedsiębiorczość

Podczas panelu omawiano aktualne i przyszłe aspekty przedsiębiorczości w Wielkopolsce, szczególnie skupiając się na uwzględnieniu ich znaczenia dla rozwoju społecznego i gospodarczego, cechach charakterystycznych przedsiębiorczości tej części Polski oraz jej wpływie na kształtowanie społeczeństwa. Rozważano także wyzwania i możliwości stojące przed przedsiębiorcami w obliczu zmian na rynku oraz to, jakie elementy są kluczowe dla rozwoju innowacji. Panel był forum do wymiany poglądów i doświadczeń ekspertów oraz przedstawicieli sektora publicznego. Jednym z celów dyskusji było rozważenie kroków, jakie można podjąć, aby zapewnić trwały rozwój gospodarczy i płynące z niego korzyści dla społeczeństwa. Podczas dyskusji nie zabrakło również odwołań do kontekstu historycznego i cech charakterystycznych przedsiębiorczości w Polsce dostrzegalnych po dziś dzień.

Stoisko IDMN

Podczas wydarzenia dostępne było stoisko IDMN z naszymi materiałami promocyjnymi, a wśród nich broszury dotyczące naszych patronów, gadżety związane z wystawą, filiżanki, puzzle, czy wydawnictwa Biblioteki Dziedzictwa Myśli Narodowej.

Poznański Kongres Gospodarczy

To już druga edycja Poznańskiego Kongresu Gospodarczego, organizowanego przez Instytut Poznański. Celem inicjatywy jest uczciwa rozmowa o tym, co czeka Wielkopolskę, Polskę i świat w kolejnych latach, jakie stoją przed nimi wyzwania gospodarcze, finansowe, ekonomiczne i społeczne. Wydarzenie gromadzi ponad 100 prelegentów, specjalizujących się w różnych dziedzinach, od naukowców, poprzez przedsiębiorców i ekspertów ekonomii, po samorządowców. Podczas tegorocznego Poznańskiego Kongresu Gospodarczego, podzielonego na poszczególne sesje, zdołano przeprowadzić aż 30 dyskusji nad aktualnymi problemami z szerokiego wachlarza tematyki gospodarczej.

Autor: Redakcja IDMN