IDMN na XII Festiwalu Filmowym „Niepokorni Niezłomni Wyklęci”. Gdynia. 24-27 września 2020 r.

28 września 2020 obrazek_wyróżniający

Miło nam poinformować, że Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej został partnerem instytucjonalnym Festiwalu Filmowego „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” i fundatorem  „Złotego Opornika” – nagrody głównej  Festiwalu NNW przyznawanej za najlepszy polski film dokumentalny o tematyce historycznej.

Dobiegła końca XII edycja gdyńskiego festiwalu, podczas której IDMN reprezentował dyrektor, prof. Jan Żaryn.
W piątek 25 września uczestniczył w interesującym  panelu dyskusyjnym „Jaka Europa?”. Wspólnie z  prof. Zdzisławem Krasnodębskim, prof. Davidem Engelsem, Bronisławem Wildsteinem, Jackiem Karnowskim oraz Lechem Majewskim debatował o przyszłości naszego kontynentu. W sobotę wziął udział w dyskusji po projekcji filmu „Węgrzy w Warszawie” w reżyserii Tadeusza Pawlickiego. Ostatniego dnia imprezy, w niedzielę 27 września, prof. Żaryn prezentował publiczności misję Instytutu. Przedstawił nasze działania w roku 2020 oraz plany na rok 2021.

Podczas wieczornej gali finałowej odbyła się ceremonia wręczenia nagród. Ufundowaną przez IDMN nagrodę główną „Złotego Opornika”  jury przyznało dokumentowi „Orzech – zawsze chciałem być wśród ludzi” w reżyserii Magdaleny Piejko i Damiana Żurawskiego.   Bohaterem filmu jest ks. Stanisław Orzechowski „Orzech”.  „Ksiądz Stanisław Orzechowski to wybitny duszpasterz akademicki, ludzi pracy i Solidarności z Wrocławia. Taka postać, którą my w Warszawie też znaliśmy to błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko. >Orzech< to ksiądz Jerzy Wrocławia” – podkreślił prof. Jan Żaryn podczas wręczenia nagrody.  

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, laureatom i organizatorom Festiwalu NNW.

[aiovg_video mp4=”http://idmn.pl/wp-content/uploads/2020/09/IDMN_logo-animacja_sponsor_2.mp4″]

Autor: Redakcja IDMN