IDMN podczas VIII Przystanku Niepodległość w Polanicy-Zdrój

18 września 2023 obrazek_wyróżniający

W miniony weekend, 15-16 września br. w Hotelu Polanica Hotel&Spa w Polanicy-Zdrój odbywał się Przystanek Niepodległość, w którym wzięli udział przedstawiciele IDMN. Podczas wydarzenia miejsce miały także pokazy filmowe w ramach Festiwalu „Filmowisko”, organizowanego przez IDMN.

„Wolność – bezcenny dar dany i zadany”

Pierwszego dnia VIII edycji Przystanku Niepodległość dyrektor IDMN, prof. Jan Żaryn oraz pracownik naukowy IDMN, Michał Gniadek-Zieliński wzięli udział w jednym z paneli dyskusyjnych pt. „Wolność – bezcenny dar dany i zadany”. Sesja ta nawiązuje do motywu przewodniego tegorocznej edycji, czyli wolności, który wypływa już z samego hasła przyświecającego wydarzeniu: „Wolność jest w Tobie, Wolność jest w Nas”. W panelu wzięli udział także red. Adrian Stankowski oraz red. Tadeusz Płużański.

– Trzeba zrozumieć na czym polega ta wolność złożona w nas samych. Wolność jest wielką wartością pod warunkiem, że potrafimy ją zdefiniować – powiedział prof. Jan Żaryn podczas dyskusji.

Przystanek Niepodległość to inicjatywa, która od 2015 roku gości na ziemi kłodzkiej. Stanowi on wydarzenie patriotyczno-kulturalne, mające na celu kształtowanie postaw patriotycznych oraz dyskusję o Polsce, jej przeszłości, teraźniejszości, przyszłości, możliwościach, zagrożeniach i sytuacji na arenie międzynarodowej. Podczas trzech dni odbywały się liczne panele dyskusyjne, wystawa, pokazy, a do dyspozycji uczestników były stoiska z książkami.

„Filmowisko” w Polanicy-Zdrój

Podczas tegorocznego Przystanku Niepodległość miejsce miał także ostatni punkt na trasie organizowanego przez IDMN Festiwalu „Filmowisko”. Podczas wydarzenia wyświetliliśmy aż pięć filmów. Pierwszego dnia były to filmy „Tadeusz Romer. Tragiczny świadek historii” oraz „Święci w dziejach narodu polskiego”. Drugi dzień „Filmowiska” zaczęliśmy z produkcją „Naszość – tylko dla nienormalnych”, po której seansie odbyła się dyskusja z udziałem jej twórców: Krystyny Różańskiej Gorgolewskiej oraz red. Piotra Lisiewicza. Na zakończenie dnia przygotowaliśmy pokazy „Matusi” i filmu „Ksiądz Skorupka. Triumf i Śmierć”.

Dziękujemy za Waszą obecność podczas tegorocznego Festiwalu „Filmowisko” i do zobaczenia podczas kolejnych edycji!

Więcej o Festiwalu „Filmowisko” – TUTAJ

Autor: Redakcja IDMN