Inauguracja IV Szkoły Letniej IDMN „Laboratorium Polskość”

14 sierpnia 2023 obrazek_wyróżniający

W niedzielę, 13 sierpnia br. w Ośrodku „Wiatraki” w Marózku zainaugurowaliśmy IV Szkołę Letnią IDMN „Laboratorium Polskość”.  Wydarzenie stanowi szczególny komponent realizowanego przez Instytut projektu pn. „Polskość – dziesięć wieków definiowania narodu”. Szkoła Letnia IDMN będzie trwała do soboty, 19 sierpnia br.

Podczas otwarcia IV Szkoły Letniej uczestników powitał prof. Jan Żaryn, dyrektor IDMN wraz z koordynatorami projektu Michałem Gniadkiem-Zielińskim i Agnieszką Bejnar-Bejnarowicz.

– Bardzo się cieszę z Państwa obecności na naszej kolejnej szkole letniej. Jestem przekonany, że to spotkanie będzie znakomitą okazją do poszerzenia swojej wiedzy i udoskonalenia warsztatu zawodowego – szczególnie w przypadku nauczycieli – ale także wzajemnej integracji przez te kilka wspólnie spędzonych dni – powiedział w trakcie inauguracji dyrektor IDMN

Następnie uczestników zaproszono do udziału w pierwszej sesji naukowej „Mit i mesjanizm”, podczas której mieli okazję wysłuchać wykładów Od futuryzmu do tradycjonalizmu wygłoszonego przez dyrektora IDMN, prof. Jana Żaryn oraz Utopijne i „naukowe” oblicze polskiego mesjanizmu wygłoszonego przez dra Tomasza Herbicha z Uniwersytetu Warszawskiego.

Podczas trwającej do 19 sierpnia br. Szkoły Letniej IDMN studenci i nauczyciele wezmą udział w serii warsztatów i wykładów prowadzonych przez wybitnych specjalistów z dyscyplin humanistycznych. Zajęcia odbywać się będą w ramach pięciu tematycznych sesji naukowych. Dla uczestników przygotowaliśmy także liczne zajęcia uzupełniające, takie jak objazd terenowy do skansenu w Olsztynku i na olsztyńską starówkę, potańcówka z warsztatami tańców ludowych prowadzona przez Kapelę Niwińskich, spływ kajakowy oraz sesja okolicznościowa przy okazji 103. rocznicy Bitwy warszawskiej.

Partnerami przedsięwzięcia jest Polska Fundacja Narodowa oraz Fundacja Grupy PKP.

Patronatem IV Szkołę Letnią IDMN objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Instytut Pamięci Narodowej, Ośrodek Rozwoju Edukacji, kwartalnik „Kronos”.

Autor: Redakcja IDMN