Koncert online KARDYNAŁ STEFAN WYSZYŃSKI W SŁUŻBIE NARODU

8 września 2021 obrazek_wyróżniający

Dla uczczenia nadchodzącej beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego, Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego, Instytut Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz Fundacja Kultury i Sztuki serdecznie zapraszają na koncert online: 

KARDYNAŁ STEFAN WYSZYŃSKI W SŁUŻBIE NARODU

Premiera odbędzie się w piątek 10 września o godz. 20.00

na kanale https://youtu.be/lkFXEQkceHc  oraz stronie www.fkis.org

W programie koncertu niepublikowane zdjęcia Prymas Stefana Wyszyńskiego i utwory Fryderyka Chopina w wykonaniu znakomitych pianistów, realizowane w Łazienkach Królewskich w Warszawie. 

***

            „Taki Człowiek zdarza się raz na tysiąc lat”- te słowa wypowiedział Papież Jan Paweł II w roku śmierci kardynała Wyszyńskiego. Prymas zapisał się w historii jako jedna z największych postaci w dziejach polskiego Kościoła. Nauka i relacje z wiernymi oraz nieugięta postawa wobec władz komunistycznych zapewniły mu stałe miejsce wśród najwybitniejszych polskich duszpasterzy. W okresie komunistycznych represji Stefan Wyszyński bronił chrześcijańskiej tożsamości narodu. Opracował i przeprowadził wielki program duszpasterski, na który złożyły się Jasnogórskie Śluby Narodu, dziewięcioletnia Wielka Nowenna oraz obchody Milenium Chrztu Polski. Prymas przewodniczył wszystkim uroczystościom milenijnym, których punktem kulminacyjnym było Święto Królowej Polski, 3 maja 1966 r. Tego dnia dokonał Aktu całkowitego Oddania Polski Matce Chrystusowej za wolność Kościoła w Ojczyźnie i na świecie.

            Kardynał Stefan Wyszyński jako jedyny polski kardynał czterokrotnie brał udział w konklawe. Ukoronowaniem jego życia i pragnień była pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny w czerwcu 1979 roku. Był niekwestionowanym autorytetem moralnym i duchowym, współtwórcą przemian społecznych, które doprowadziły do upadku komunizmu. Prymas Stefan Wyszyński odszedł 28 maja 1981 r. w Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Miał 80 lat, z których 57 przeżył jako kapłan, 35 lat jako biskup, 32 lata jako Arcybiskup Warszawski i Gnieźnieński oraz Prymas Polski. Jego pogrzeb był wielką manifestacją religijno – patriotyczną. Wyrażał szacunek i wdzięczność dla Prymasa Tysiąclecia, którego nazywano Ojcem Narodu.

            W liście do Polaków, który był jednocześnie hołdem dla zmarłego, Jan Paweł II napisał, że kardynał Wyszyński był nieustraszonym rzecznikiem godności człowieka oraz jego nienaruszalnych praw w życiu osobistym, rodzinnym, społecznym i narodowym. Zaznaczył, że Prymas był szczególnym przykładem żywej miłości do Ojczyzny.

Autor: Redakcja IDMN