Konferencja naukowa „Narodowe Siły Zbrojne – podsumowanie dyskusji i perspektywy badawcze”

28 września 2022 obrazek_wyróżniający

We wtorek, 27 września br., w Centrum Edukacyjnym IDMN odbyła się konferencja naukowa poświęcona Narodowym Siłom Zbrojnym. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach obchodzonej niedawno 80. rocznicy powstania organizacji. Konferencja została zorganizowana we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.

Różne perspektywy badawcze
Konferencję swoim wykładem otworzył prof. Jan Żaryn, dyrektor IMDN. Obrady składały się z dwóch części. Część wykładowa polegała głównie na przedstawieniu różnych perspektyw badawczych, postulatów naukowych czy wykorzystania technologii w badaniach nad organizacją NSZ. Swoje referaty podczas spotkania wygłosili dr Rafał Sierchuła (IPN), Patrycja Resel (IPN) oraz dr hab. Olgierd Grott (UJ) wraz z Joanną Chudzicką (UJ). Blok ten zakończony został dyskusją.

– Niewątpliwie jednym z ważnych segmentów tego rozpoznania i trudności badawczych związanych z historią obozu narodowego, a w tym przypadku NSZ, jest oczywiście zamknięcie się pewnych możliwości związanych z relacjami żyjących żołnierzy i działaczy tego środowiska. Wydaje się jednak, że coś możemy jeszcze w tej sprawie zrobić i tutaj nasz Instytut jest przykładem tego, jak różne rzeczy nie są jeszcze do końca przegrane. W naszym Instytucie jest Dział Dokumentacji oraz Dział Notacji, który zajmuje się pozyskiwanie akt, spuścizn od rodzin, które mają w swojej pamięci istnienie żołnierzy NSZ – powiedział prof. Jan Żaryn podczas wydarzenia.

Debata w gronie specjalistów
W drugiej części spotkania miała miejsce debata, w której udział wzięli dr hab. Krzysztof Kosiński, prof. IH PAN oraz dr hab. Tadeusz Rutkowski, prof. UW. Dyskusję poprowadził Michał Gniadek-Zieliński, pracownik działu naukowego IDMN. Jej głównym przedmiotem były wyzwania i perspektywy badawcze na kolejne dziesięciolecia, które stoją przed badaczami zajmującymi się historią NSZ.

– Nie możemy rozpatrywać ruchu narodowego, jako ciała wyobcowanego z większej części i powinniśmy dążyć do jakiejś próby usytuowania tego ruchu, jego zaplecza politycznego, zaplecza ludzkiego właśnie w całości polskiego społeczeństwa okresu wojny (…) i próby przeciągnięcia dziejów poza rok ‘45, nie tylko w kontekście Żołnierzy Wyklętych, ale po to, aby pokazać jak to środowisko ewoluowało, jakie miało możliwości działania i co z jego dorobku zostało zapomniane, zaniedbane – w sensie badawczym – i w dużej mierze wypaczone – powiedział dr hab. Tadeusz Rutkowski podczas debaty.

80. rocznica powstania
Narodowe Siły Zbrojne były polską konspiracyjną organizacją wojskową obozu narodowego, która w swoim apogeum liczyła ponad 72 tys. żołnierzy. Jej głównym celem było przeprowadzenie powstania powszechnego, a następnie marszu na zachód w celu zdobycia nowych granic na Odrze i Nysie Łużyckiej.

Przygotowana przez Instytut konferencja jest jednym z wydarzeń zorganizowanych z okazji 80. rocznicy powstania tej organizacji. Wśród inicjatyw IDMN znajduje się także animacja dostępna na naszym kanale w serwisie YouTube.

Zapis transmisji obrad dostępny jest na naszym profilu na Facebook’u.

Część I: LINK
Część II: LINK

Autor: Redakcja IDMN