Konferencja naukowa „Polityk. Prawnik. Mistrz. Wiesław Chrzanowski (1923-2012)” organizowana przez IDMN i MHP

4 maja 2022 obrazek_wyróżniający

W piątek, 29 kwietnia br., w Centrum Edukacyjnym IDMN przy ul. Andersa 20 w Warszawie, odbyła się konferencja naukowa „Polityk. Prawnik. Mistrz. Wiesław Chrzanowski (1923-2012)”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez IDMN oraz Muzeum Historii Polski w 10. rocznicę śmierci Marszałka Sejmu I kadencji.

Myśl mistrza

Podczas konferencji skupiono się przede wszystkim na refleksji nad dorobkiem Wiesława Chrzanowskiego w kontekście polskiej myśli politycznej, odnosząc go do poszczególnych etapów jego życia. Nie zabrakło także omówienia wyjątkowych epizodów życia prof. Wiesława Chrzanowskiego, takich jak udział w Powstaniu Warszawskim, doradztwo „Solidarności”, współpraca z Prymasami Polski czy udział w tworzeniu wolnej Polski na przełomie lat 80. i 90. XX wieku. Swoje referaty wygłosili dr hab. Krzysztof Kosiński, prof. IH PAN, dr hab. Paweł Skibiński, prof. UW, Marek Jurek, Marszałek Sejmu RP V kadencji, dr hab. Marek Dobrowolski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, prof. Tomasz Sikorski z Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Mariusz Olczak, dyrektor AAN. Po serii referatów odbyła się dyskusja.

10. rocznica śmierci

– Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej we współpracy z Muzeum Historii Polski podjął się organizacji obchodów 10-lecia śmierci prof. Wiesława Chrzanowskiego w absolutnej świadomości tego, że w naturalny sposób upamiętniamy coś, co jest celem statutowym naszej instytucji – aktualny dorobek ruchu chrześcijańskiego i ruchu narodowego – powiedział otwierając konferencję prof. Paweł Skibiński, zastępca dyrektora IDMN.

Konferencja została zorganizowana w ramach cyklu wydarzeń związanych z obchodami tegorocznej 10. rocznicy śmierci Wiesława Chrzanowskiego, przypadającej dokładnie na 29 kwietnia. W ramach obchodów upamiętniających współorganizowanych przez IDMN i MHP 28 kwietnia odbył się także wieczór wspomnień, wernisaż wystawy oraz premiera filmu w serwisie YouTube „Mistrz i przyjaciel. Wiesław Chrzanowski”. W piątek w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie miała miejsce również msza święta w intencji Wiesława Chrzanowskiego.

Polityk. Prawnik. Mistrz.

Wiesław Chrzanowski był jednym z czołowych działaczy ruchu chrześcijańsko-narodowego w XX w. W trakcie wojny działał w Narodowej Organizacji Wojskowej-Armii Krajowej, wziął udział w powstaniu warszawskim. W okresie PRL działał w organizacjach niepodległościowych, później był jednym z czołowych doradców „Solidarności”. Chrzanowski był także profesorem prawa KUL, założycielem i wieloletnim przewodniczącym Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, Marszałkiem Sejmu RP I kadencji i Ministrem Sprawiedliwości RP. Był i nadal jest mistrzem i inspiracją dla licznych grup polityków centroprawicowych.

Więcej inicjatyw

Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej oraz Muzeum Historii Polski w ramach działań związanych z obchodami wydarzeń rocznicowym związanych z postacią Wiesława Chrzanowskiego podejmują także inne inicjatywy. Do Marszałek Sejmu RP skierowany został wniosek o ustanowienie roku 2023 rokiem Wiesława Chrzanowskiego, w związku z jego wybitnymi zasługami dla budowy Niepodległej Rzeczpospolitej oraz rozwoju polskiej myśli politycznej.

Zapis wideo konferencji:

Część I: https://fb.watch/cHJW_ggFVP/.

Część II: https://fb.watch/cHJXtoAqS4/.

Część III: https://fb.watch/cHJXXT9A83/.

Autor: Redakcja IDMN