Konferencja prasowa zapowiadająca koncert „Z Rakowieckiej ku Niepodległości”
24 listopada 2021W środę, 24 listopada br. odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca premierę koncertu „Z Rakowieckiej ku Niepodległości”, który jest efektem współpracy Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej. W wydarzeniu wzięli udział dyrektorzy obu instytucji: Jacek Pawłowicz i prof. Jan Żaryn. Premiera koncertu w środę, 24 listopada o 19.00 na kanale YouTube/Rakowiecka37 oraz w mediach społecznościowych.
Koncert „Z Rakowieckiej ku Niepodległości” został nagrany wśród cel i karcerów X Pawilonu dawnego Aresztu Śledczego. Widowisko poświęcone jest bohaterom, ofiarom zbrodni komunistycznych, osadzonym i zamordowanym stalinowskiej katowni.
– Widowisko składa się z dwóch części – części muzycznej, gdzie prezentowane utwory poświęcone są wierze, zaufaniu do Boga, oddaniu się w opiekę Opatrzności Bożej i Matce Bożej. Z drugiej strony widowisko składa się z listów pisanych do rodzin przez więzionych, torturowanych i tu, na Rakowieckiej 37 zamordowanych przez zbrodniarzy komunistycznych polskich bohaterów – powiedział podczas konferencji dyrektor MŻWiWP PRL, Jacek Pawłowicz.
Repertuar widowiska składa się zarówno z utworów muzycznych i jak treści grypsów ppłk Łukasza Cieplińskiego „Pługa”. To także nieznane szerzej listy pisane przez rodziny do osadzonych ppłk. Antoniego Olechnowicza „Meteora” i ppor. Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”, które zostały zatrzymane przez cenzurę więzienną i nigdy nie trafiły do rąk adresatów.
– Dzisiejszy koncert jest hołdem, który składamy wszystkim Polakom i Polkom, którzy przyczynili się do tego, że mamy dzisiaj niepodległą Ojczyznę. Dzisiaj wiemy, że nie jest to tylko celebrowanie przeszłości – to jest bardzo ważna część naszego świadectwa o tym, ze jesteśmy Polakami – zaznaczył dyrektor IDMN, prof. Jan Żaryn.
Artyści zaśpiewali pieśni religijne, zawierające wyznanie, skargę i oddanie się w opiekę Maryi Królowej Polski, a także pieśni i piosenki opowiadające o doświadczeniu cierpienia i przekazywaniu pamięci.
W trakcie konferencji zaprezentowano spoty zapowiadające koncert.
Premiera widowiska odbędzie się w środę, 24 listopada br. o godz. 19.00 na profilach Instytutu i Muzeum na Facebooku.
Serdecznie zapraszamy!