Konferencja prasowa zapowiadająca koncert „Z Rakowieckiej ku Niepodległości”

24 listopada 2021 obrazek_wyróżniający

W środę, 24 listopada br. odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca premierę koncertu „Z Rakowieckiej ku Niepodległości”, który jest efektem współpracy Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej. W wydarzeniu wzięli udział dyrektorzy obu instytucji: Jacek Pawłowicz i prof. Jan Żaryn. Premiera koncertu w środę, 24 listopada o 19.00 na kanale YouTube/Rakowiecka37 oraz w mediach społecznościowych.

Koncert „Z Rakowieckiej ku Niepodległości” został nagrany wśród cel i karcerów X Pawilonu dawnego Aresztu Śledczego. Widowisko poświęcone jest bohaterom, ofiarom zbrodni komunistycznych, osadzonym i zamordowanym stalinowskiej katowni.

– Widowisko składa się z dwóch części – części muzycznej, gdzie prezentowane utwory poświęcone są wierze, zaufaniu do Boga, oddaniu się w opiekę Opatrzności Bożej i Matce Bożej. Z drugiej strony widowisko składa się z listów pisanych do rodzin przez więzionych, torturowanych i tu, na Rakowieckiej 37 zamordowanych przez zbrodniarzy komunistycznych polskich bohaterów – powiedział podczas konferencji dyrektor MŻWiWP PRL, Jacek Pawłowicz.

Repertuar widowiska składa się zarówno z utworów muzycznych i jak treści grypsów ppłk Łukasza Cieplińskiego „Pługa”. To także nieznane szerzej listy pisane przez rodziny do osadzonych ppłk. Antoniego Olechnowicza „Meteora” i ppor. Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”, które zostały zatrzymane przez cenzurę więzienną i nigdy nie trafiły do rąk adresatów.

– Dzisiejszy koncert jest hołdem, który składamy wszystkim Polakom i Polkom, którzy przyczynili się do tego, że mamy dzisiaj niepodległą Ojczyznę. Dzisiaj wiemy, że nie jest to tylko celebrowanie przeszłości – to jest bardzo ważna część naszego świadectwa o tym, ze jesteśmy Polakami – zaznaczył dyrektor IDMN, prof. Jan Żaryn.

Artyści zaśpiewali pieśni religijne, zawierające wyznanie, skargę i oddanie się w opiekę Maryi Królowej Polski, a także pieśni i piosenki opowiadające o doświadczeniu cierpienia i przekazywaniu pamięci.

W trakcie konferencji zaprezentowano spoty zapowiadające koncert.

Premiera widowiska odbędzie się w środę, 24 listopada br. o godz. 19.00 na profilach Instytutu i Muzeum na Facebooku.

Serdecznie zapraszamy!

Autor: Redakcja IDMN