Konferencja „Rodzina Ulmów – świadectwo i testament” z udziałem dyrektora IDMN

28 czerwca 2023 obrazek_wyróżniający

W środę, 28 czerwca br. w sali konferencyjnej Domu Arcybiskupów Warszawskich odbyła się konferencja pt. „Rodzina Ulmów – świadectwo i testament”. W wydarzeniu wziął udział dyrektor IDMN, prof. Jan Żaryn.

Konferencję otworzyli kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski oraz Tomasz Królak z Fundacji na Rzecz Wymiany Informacji Katolickiej. Wydarzenie składało się z dwóch części – podczas pierwszej z nich badacze z dziedzin takich jak: historia, teologia, kulturoznawstwo czy etnografia wygłosili referaty dotyczące rodziny Ulmów.

Drugą część spotkania stanowił panel dyskusyjny pt. „Co rodzina Ulmów mówi nam dziś?”, w którym udział wziął dyrektor IDMN, prof. Jan Żaryn. Dyskusję poprowadził Dawid Gospodarek z Katolickiej Agencji Informacyjnej, a wzięli w niej udział także Bogusław Chrabota, redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita”, ks. Manfred Deselaers z Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu oraz dziennikarka i pisarka red. Alina Petrowa-Wasilewicz.

– Rodzina Ulmów jest prezentacją pewnego zjawiska, które wówczas bardzo mocno dotykało naród polski, mianowicie tego, jak się zachowaliśmy jako wyznawcy Chrystusa, a z drugiej strony jako obywatele podziemnych struktur państwa polskiego, a nie okupacyjnego państwa niemieckiego. Niewątpliwie pytanie do nas Polaków dziś, czy mamy taką samą zdolność wzniesienia się na wyżyny bohaterstwa, skoro okazuje się, że próba nie dotyka tzw. ludzi niezwykłych, tylko tzw. zwykłych. Powstaje pytanie do nas, czy my jako Polacy, jesteśmy w stanie w milionowych rzeszach, a nie tuzinach, być zdolnymi do udźwignięcia takiego bohaterskiego wyzwania – powiedział dyrektor IDMN, prof. Jan Żaryn podczas dyskusji.

Celem wydarzenia było przypomnienie historii małżeństwa Józefa i Wiktorii Ulmów, którzy podczas II wojny światowej zostali, wraz ze swoimi dziećmi, zamordowani przez hitlerowców za ukrywanie Żydów, dając przykład realizacji ponadczasowych wzorców miłości do drugiego człowieka. Konferencja pozostaje także w związku z toczącym się procesem beatyfikacyjnym rodziny, który zakończony zostanie 10 września br., kiedy to po raz pierwszy w historii wyniesiona na ołtarze zostanie cała rodzina, w tym jeszcze nienarodzone dziecko.

– Rodzina Ulmów to jest nasz symbol, kawałek definicji polskości dla świata, ale czym powinna być dla nas ta nauka? Czym było zachowanie Ulmów w 1944 r.? Z dzisiejszej perspektywy był to niewątpliwie heroizm najwyższych pięter, ale wtedy to nie był heroizm. Wtedy w ich zachowaniu, podejściu do sąsiadów wybrzmiał gen chrześcijańskiej i ludzkiej wrażliwości, zakorzeniony oczywiście w przykazaniu miłości. Ale można to też nazwać inaczej, była to ludzka przyzwoitość, solidarność w człowieczeństwie wobec tych, którym tej solidarności wtedy nie okazywano – powiedział redaktor Bogusław Chrabota podczas panelu dyskusyjnego.

Konferencja zorganizowana została przez Fundację na Rzecz Wymiany Informacji Katolickiej i dofinansowano ją ze środków IDMN w ramach Funduszu Patriotycznego. Partnerem organizacyjnym wydarzenia była Katolicka Agencja Informacyjna.

Autor: Redakcja IDMN