Konstanty Wolny od dziś patronuje dworcowi w Katowicach!

15 lipca 2021 obrazek_wyróżniający

W czwartek, 15 lipca br. odbyła się uroczystość nadania imienia Konstantego Wolnego dworcowi w Katowicach. Jest to rezultat współpracy Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej z PKP S.A. W wydarzeniu wziął udział dyrektor IDMN, prof. Jan Żaryn.


Nowy patron dworca w Katowicach, Konstanty Wolny, narodowo-chrześcijański demokrata, był najbliższym współpracownikiem i przyjacielem Wojciecha Korfantego. To także główny twórca Statutu Organicznego Województwa Śląskiego – konstytucji śląskiej autonomii uchwalonej przez Sejm Ustawodawczy odrodzonej Polski w dniu 15 lipca 1920 r., czyli dokładnie 101 lat później.


– Działacz chrześcijańsko-narodowy. Jeżeli ktoś chciałby określić w dwóch słowach Konstantego Wolnego, to te dwa słowa są kluczowe. Był on niezwykłym autorytetem na terenie Górnego Śląska w okresie całego dwudziestolecia międzywojennego. Ten Kapitał, który zebrał w młodszym okresie swojego życia, później przekuł się na okres jego marszałkowania – powiedział dyrektor IDMN prof. Jan Żaryn podczas uroczystości nadania imienia dworcowi PKP w Katowicach.


W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele lokalnych i regionalnych władz, środowisk społecznych i kulturalnych. Podczas uroczystości wojewoda śląski Jarosław Wieczorek odczytał list Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Gościem specjalnym wydarzenia był wnuk nowego patrona dworca w Katowicach – Konstanty Wolny.

– Konstanty Wolny był postacią nietuzinkową, zasłużonym działaczem społecznym i politycznym, a także orędownikiem przynależności Śląska do Polski, dlatego z przyjemnością uhonorowaliśmy jego imieniem dworzec w Katowicach. Osobiście uważam, że inicjatywa nadawania patronów dworcom jest niezwykle cenna i przyczynia się do popularyzacji wiedzy na temat postaci istotnych dla historii Polski i poszczególnych regionów – powiedział Krzysztof Golubiewski, członek zarządu PKP.

Upamiętnienie Konstantego Wolnego umieszczone na jednym z filarów budynku dworca wykonał wybitny katowicki artysta-rzeźbiarz Bogumił Burzyński.

W drugiej części uroczystości delegacje złożyły wieńce na grobie wieloletniego Marszałka Sejmu Śląskiego.

Uroczystość nadania imienia dworcowi w Katowicach została połączona z otwarciem wystawy w budynku dworca pt. „Twarze Powstańców”, której współorganizatorem jest Muzeum Śląskie w Katowicach. Ekspozycję można oglądać do 29 lipca br.

[envira-gallery id=”5620″]

Autor: Redakcja IDMN