„Laboratorium Polskość”, czyli IV Szkoła Letnia IDMN

28 kwietnia 2023 obrazek_wyróżniający

Zachęcamy do udziału w kolejnej edycji Szkoły Letniej IDMN, która odbędzie się w dniach 13-19 sierpnia br. w Ośrodku „Wiatraki” w Marózku k. Olsztynka. Wydarzenie stanowi szczególny komponent realizowanego przez Instytut projektu pn. „Polskość – dziesięć wieków definiowania narodu”. Zgłoszenia przyjmujemy tylko do 30 czerwca!

Szkoła Letnia na Mazurach

Podczas tygodniowego spotkania uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w ponad trzydziestu warsztatach i wykładach prowadzonych przez wybitnych specjalistów – historyków, filozofów, socjologów i edukatorów. Wśród nich wymienić można m.in. prof. Wawrzyńca Rymkiewicza, prof. Krzysztofa Kosełę, prof. Karola Samsela, prof. Wojciecha Kaliszewskiego, prof. Hansa-Jürgena Bömelburga czy dyrektora IDMN, prof. Jana Żaryna.

Zajęcia dla uczestników odbędą się w dwóch formach – wspólnych wykładów i warsztatów z podziałem na grupy (grupa nauczycieli, grupa studentów i doktorantów). Zorganizowane zostaną w pięciu blokach tematycznych:

  • Oblicza polskiego mesjanizmu
  • Polska immanentna czy transcendentna?
  • Polski wymiar człowieczeństwa
  • Polska historyczna i mityczna
  • Przestrzeń polskości

Planujemy także sesję okolicznościową, poświęconą polskiemu doświadczeniu historycznemu, z okazji przypadającej podczas trwania Szkoły Letniej 103. rocznicy Bitwy warszawskiej. Uzupełnienie będzie stanowić objazd terenowy, podczas którego odwiedzimy skansen w Olsztynku i olsztyńską starówkę, a także potańcówka połączona z warsztatami tańców ludowych, które poprowadzi Kapela Niwińskich. Planowany jest także wspólny spływ kajakowy.

Dla kogo?

Do udziału w naszym wydarzeniu zapraszamy nauczycieli przedmiotów humanistycznych oraz studentów i doktorantów takich kierunków.

Warunki uczestnictwa i zgłoszenia

Udział w „Laboratorium Polskość” jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona. Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość wyboru zgłoszeń na podstawie przesłanych odpowiedzi, względnie kolejności zgłoszeń.

Zgłoszenia przyjmujemy do 30 czerwca 2023 r. poprzez formularz znajdujący się TUTAJ.

Szczegółowy program wydarzenia zostanie przesłany zakwalifikowanym uczestnikom najpóźniej na miesiąc przed rozpoczęciem wydarzenia.

Kontakt: szkola.letnia@idmn.pl

Organizatorzy: Dział Edukacji i Komunikacji oraz Dział Naukowy IDMN

Autor: Redakcja IDMN