Msza św. w Archikatedrze Warszawskiej w intencji Żołnierzy Wyklętych

2 marca 2024 obrazek_wyróżniający

Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” zwieńczyła wieczorna Msza św. sprawowana w Archikatedrze św. Jana pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza. Po zakończeniu liturgii prof. Jan Żaryn wraz z kard. Kazimierzem Nyczem złożył wieniec pod „Epitafium Żołnierzy Wyklętych”. Niezwykle podniosła uroczystość była okazją nie tylko do modlitwy w intencji żołnierzy podziemia antykomunistycznego, ale także przypomnienia o ich heroicznych postawach.

Uroczysta Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych

Podczas homilii kard. Kazimierz Nycz zachęcał do modlitwy w intencji Żołnierzy Wyklętych i  nawiązywał do walki z reżimem komunistycznym, którą podejmowali.

– W naszej katedrze, w nawie, która jest poświęcona sprawom patriotycznym, zawiesiliśmy wielkie epitafium – pomnik dla żołnierzy wyklętych, żeby kolejne pokolenia pamiętały o tych, którzy podejmowali nierówną walkę z komunizmem. Trzeba się za nich modlić i do tej modlitwy chciałbym dzisiaj zachęcić podczas tej Mszy św. – mówił metropolita warszawski.

Z kolei dyrektor IDMN w wystąpieniu poprzedzającym złożenie wieńca odwoływał się do sylwetek wielkich Polaków, którzy spoczywają w Archikatedrze św. Jana.

 Tutaj są tylko bohaterowie. To niezwykle silny przekaz edukacyjny, szczególnie dla przyszłych pokoleń, które może będą musiały uchwycić ten ostatni autorytet – tutaj są tylko bohaterowie, wśród nich żołnierze wyklęci – podkreślał.

Dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej przekazał na ręce kard. Nycza podziękowania za wsparcie w kultywowaniu pamięci o żołnierzach podziemia niepodległościowego.

– To wielki dar dla Polski, dla polskiego narodu, że Kościół, z Jego Eminencją, która ten Kościół w Warszawie reprezentuje, dał zgodę, abyśmy mogli nie tylko składać kwiaty, ale więcej rozumieć z tego uświadomionego przekazu, że nie ma Polski bez Kościoła, nie ma Polski bez wiary – zaznaczył.

Prof. Jan Żaryn podziękował także kapłanom koncelebrującym liturgię, przedstawicielom Kancelarii Prezydenta RP oraz Instytutu Pamięci Narodowej. Podkreślał, że IPN jako instytucja, która dba o pamięć historyczną, pełni niezwykle istotną rolę społeczną.

Epitafium „Żołnierzy Wyklętych” – złożenie wieńca

Po nabożeństwie prof. Jan Żaryn wraz z kard. Kazimierzem Nyczem złożył wieniec od Narodu pod „Epitafium Żołnierzy Wyklętych”.Ten symboliczny gest zakończył piątkową uroczystość w Archikatedrze św. Jana.

Epitafium to ekspresyjna rzeźba, której autorem jest Maksymilian Biskupski – wybitny rzeźbiarz i twórca wielu pomników, w tym pomnika Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Na epitafium znajduje się napis „Polegli w walce z komunizmem, torturowani i mordowani, grzebani w bezimiennych dołach, skazani na zapomnienie”.

Rzeźba powstała z inicjatywy Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego J. Paderewskiego. Jest wyrazem hołdu złożonego najwierniejszym obrońcom polskiej niepodległości. Budzi zadumę nad ich tragicznym losem i przypomina o ich heroicznych postawach po dekadach przemilczeń i przekłamań.

Autor: Redakcja IDMN