„Na przedpolu Jałty. Wspomnienia z tajnej służby w dyplomacji” – premiera publikacji

11 marca 2024 obrazek_wyróżniający

Czytelników zainteresowanych historią dyplomacji i tajnych służb zapraszamy na premierę publikacji „Na przedpolu Jałty. Wspomnienia z tajnej służby w dyplomacji”. Książka to opowieść o ogarniętej wojną Europie, w której równie istotną rolę co zmagania militarne odgrywa działalność wywiadowcza. Premiera publikacji już 20 marca w Centrum Edukacyjnym IDMN (ul. Andersa 20) o godz. 18:00. Zapraszamy do udziału!

Dyskusja wokół publikacji
W premierze nowości wydawniczej wezmą udział: prof. dr hab. Jan Żaryn, dr Dariusz Węgrzyn oraz Teresa Kurcyusz-Furmanik. Przybliżą oni m.in. najważniejsze wątki publikacji, sylwetkę Jerzego Kurcyusza oraz znaczenie placówek organizujących i utrzymujących łączność kurierską pomiędzy władzami RP na uchodźstwie a walczącym krajem.

Zapraszamy do Centrum Edukacyjnego IDMN (ul. Andersa 20) w środę, 20 marca o godz. 18:00.

„Na przedpolu Jałty”
„Na przedpolu Jałty. Wspomnienia z tajnej służby w dyplomacji” Jerzego Kurcyusza przybliża jeden z istotnych odcinków służby wojennej – działalność placówek organizujących i utrzymujących łączność kurierską pomiędzy władzami RP na uchodźstwie a walczącym krajem. Jerzy Kurcyusz we wrześniu 1940 r. został skierowany do Turcji z zadaniem zorganizowania placówki łączności z siedzibą w Stambule. Rola, jaką tam odegrał, była niebagatelna. Placówka przez ponad trzy i pół roku była jednym z kluczowych ogniw konspiracyjnego łańcucha komunikacyjnego. Spływały do niej m.in. informacje o losach Polaków na terenie Związku Sowieckiego. Sama placówka stanowiła także zaplecze i wsparcie dla polskich dyplomatów.

Książka ukazała się nakładem Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej i Wydawnictwa Neriton. Wstęp do wspomnień przygotował dr Dariusz Wegrzyn.

Autor: Redakcja IDMN