Nie żyje Wanda Półtawska

25 października 2023 obrazek_wyróżniający

W środę, 25 października 2023 r. w Krakowie zmarła Wanda Półtawska – przyjaciółka i współpracowniczka Jana Pawła II, doktor nauk medycznych, specjalistka w dziedzinie psychiatrii, profesor Papieskiej Akademii Teologicznej. Harcerka, podczas II wojny światowej działaczka polskiej konspiracji, więźniarka niemieckiego obozu Ravensbrück. Dama Orderu Orła Białego. 2 listopada skończyłaby 102 lata.

Wanda Wiktoria Półtawska z d. Wojtasik urodziła się 2 listopada 1921 r. w Lublinie. Przed wojną kształciła się w szkole Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Lublinie. Należała do IV Lubelskiej Drużyny Harcerskiej im. Orląt Lwowskich.
W czasie II wojny światowej włączyła się w działalność konspiracyjną jako kurierka i łączniczka. 17 lutego 1941 r. została aresztowana przez Gestapo. Po ciężkim śledztwie trafiła do aresztu w lubelskim zamku. Stamtąd po kilku miesiącach została wywieziona do niemieckiego obozu koncentracyjnego dla kobiet w Ravensbrück. Tam była poddawana pseudomedycznym operacjom.

Swoje wspomnienia z niemieckiego obozu opisała w książce „I boję się snów”. Zwarła tam opisy eksperymentów medycznych przeprowadzanych na więźniarkach oraz brutalnej codzienności obozowej. W lutym 1945 r. pod innym nazwiskiem wyjechała z KL Ravensbrück, co uratowało ją przed egzekucją. Trafiła do podobozu Neustadt-Glewe, gdzie przebywała do początku maja 1945 r.

Po zakończeniu wojny i powrocie do Polski rozpoczęła studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 1964 r. obroniła doktorat w zakresie psychiatrii. 31 grudnia 1947 r. wyszła za mąż za powstańca warszawskiego, Andrzeja Półtawskiego. Pracowała jako lekarz psychiatra, jednocześnie wykładając medycynę pastoralną w Krakowie, a później w Instytucie Jana Pawła II przy Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie.

Nieustannie angażowała się w działalność na rzecz ochrony życia i rodziny. Była organizatorką i kierowniczką Instytutu Teologii Rodziny, ekspertem oraz członkiem m.in. Papieskiej Akademii Życia. Wanda Półtawska była też autorką wielu prac naukowych z zakresu medycyny oraz popularnych dotyczących wiary, wychowania i osobistego świadectwa życia.

Dama Orderu Orła Białego, uhonorowana Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz wieloma innymi odznaczeniami państwowymi i kościelnymi, m.in. papieskim medalem „Pro Ecclesia et Pontificie”.

Autor: Redakcja IDMN