Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP z udziałem dyrektora IDMN

11 lipca 2023 obrazek_wyróżniający

We wtorek, 11 lipca br. obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Dyrektor IDMN, prof. Jan Żaryn upamiętnił ofiary Rzezi Wołyńskiej podczas obchodów zorganizowanych przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Instytut Pamięci Narodowej, Urząd Dzielnicy Żoliborz m. st. Warszawy, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wołyński oraz Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów.

W tym roku przypada 80. rocznica tragicznych wydarzeń na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, stąd obchodzony corocznie 11 lipca Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej miał wyjątkowy charakter. W centralnych obchodach zorganizowanych w 80. rocznicę tzw. krwawej niedzieli na Wołyniu, wziął udział dyrektor IDMN, prof. Jan Żaryn.

Uroczystości upamiętniające ofiary Rzezi Wołyńskiej rozpoczęły się od Mszy świętej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Msza odbyła się w intencji ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP oraz poległych, zmarłych i żyjących żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK. Następnie złożono wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

Dyrektor IDMN, prof. Jan Żaryn wziął udział w obchodach 80. rocznicy Rzezi Wołyńskiej przy warszawskim Pomniku Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP na terenie województw południowo-wschodnich w latach 1942-1947, gdzie wygłoszono uroczysty apel oraz złożono kwiaty. Następnie udano się pod Pomnik 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK na Skwerze Wołyńskim, gdzie również upamiętniono ofiary złożonym wieńcem.

Obchody zostały objęte Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Przy okazji obchodzonych dziś uroczystości polecamy także zapoznanie się z zeszłorocznym wykładem prof. Jana Żaryna, dyrektora IDMN o Rzezi Wołyńskiej – KLIKNIJ TUTAJ.

Prof. Jan Żaryn udzielił także wywiadu o orędziu abp. Świętosława Szewczuka i abp. Stanisława Gądeckiego dla portalu ekai.pl. Dyrektor IDMN zwrócił w nim uwagę przede wszystkim na kompromisowy charakter wspólnego dokumentu i wskazał potrzebę prowadzenia dalszych rozmów tak, aby prawda historyczna o Rzezi Wołyńskiej wybrzmiała w pełni.

– Gdyby słowa abp. Gądeckiego stanowiły treść wspólnego orędzia, byłbym wówczas dużo bardziej optymistyczny. Niestety widać, że Orędzie jest wyrazem kompromisu, który gubi to co jest najważniejsze – czyli prawdę. Zło, jakim jest brak polsko-ukraińskiego pojednania, można przezwyciężyć tylko w oparciu o prawdę – podkreśla prof. Jan Żaryn w rozmowie dla ekai.pl

Zachęcamy do zapoznania się z całością wywiadu – KLIKNIJ TUTAJ.

Autor: Redakcja IDMN