Ogólnopolska konferencja naukowa „Relacje między ruchami narodowym i ludowym w latach 1893-1947” już za nami!

5 czerwca 2023 obrazek_wyróżniający

W miniony weekend, w dniach 2-4 czerwca br. w Pałacu w Jabłonnie odbyła się sesja naukowa poświęcona relacjom między ruchami narodowym i ludowym w latach 1893-1947. W obradach wzięli udział naukowcy z całego kraju, w tym także dyrektor, zastępca dyrektora i pracownicy IDMN.

Inauguracji konferencji dokonał prof. Jan Żaryn, dyrektor IDMN, który powitał zgromadzonych w Pałacu w Jabłonnie historyków. W obradach wzięli udział pracownicy naszego Instytutu, w tym zastępca dyrektora IDMN, prof. Paweł Skibiński, który poprowadził jeden z paneli dyskusyjnych. Wydarzenie odbyło się w związku z 100. rocznicą utworzenia rządu ludowo-narodowego pod kierownictwem Wincentego Witosa.

– Warto zastanowić się nad relacjami pomiędzy tymi dwoma ruchami politycznymi, bardzo niepodległościowymi w swoich tradycjach, a jednocześnie mającymi wiele wspólnego ze sobą, choć nie zawsze idącymi w parze. Wpisujemy tę konferencję w obchody 100-lecia powstania rządu Chrześcijańskiej Jedności Narodowej i PSL-u „Piast” w 1923 roku. Rządu niedocenionego, który miał swoją tragedię wynikającą z faktu, że działał w warunkach niezwykle trudnej hiperinflacji, ale jak wiadomo, nie ten rząd za nią odpowiadał. Był raczej ofiarą rzeczywistości dużo bardziej złożonej w kontekście kryzysu ekonomicznego – powiedział dyrektor IDMN, prof. Jan Żaryn inaugurując konferencję.

Podczas trzydniowych obrad nie zabrakło refleksji zarówno nad tym, co łączyło, jak i dzieliło oba wielkie polskie ruchy społeczne przełomu XIX i XX wieku. Działalność obu stronnictw rozpatrywano w świetle różnych źródeł, m.in. dokumentów, prasy, czy materiałów propagandowych. Ruch narodowy i ludowy porównywano zarówno pod kątem struktur, programu, strategii, jak i mechanizmów działania. A to wszystko w szerokich ramach chronologicznych, obejmujących w możliwie kompleksowy sposób tytułowe zagadnienie.

– Zgoda między nurtami ludowym i narodowym była ciekawym doświadczeniem i wydaje mi się, że także dziś warto to dostrzec, że istniało w polskiej tradycji coś takiego, jak możliwość dokonania porozumienia koalicyjnego w warunkach demokratycznych, w których powstaje autentyczny rząd programowy, demokratyczny i koalicyjny – powiedział prof. Jan Żaryn.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za owocne obrady! Tak jak informowaliśmy wcześniej, przewidziane jest wydanie monografii pokonferencyjnej.

Autor: Redakcja IDMN