Opozycjonista i więzień PRL dopisany do sygnatariuszy listu do Putina wbrew swojej woli

20 lipca 2020 obrazek_wyróżniający

W związku z publikacją „Gazety Wyborczej” pt. „Człowiek Glińskiego i hołd dla Putina” autorstwa Krystyny Kurczab-Redlich z 20 lipca 2020 r. informujemy, że:  

 • Pan Marian Barański upoważnił nas do przekazania jego oświadczenia, iż nie podpisał listu do władz Rosji z 2014 roku cytowanego w artykule „Gazety Wyborczej” i został dopisany do jego sygnatariuszy wbrew swojej woli.
   
 • Pan Marian Barański w pełni świadomie podpisał za to kilka tygodni temu apel środowisk narodowych, katolickich i konserwatywnych do polskich patriotów, w którym zachęcał do poparcia Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich. Uczynił to mając świadomość kursu polityki zagranicznej prowadzonej przez Pana Prezydenta.
   
 • Marian Barański jest jednym z 15 członków Rady Programowej Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. 
   
 •  W gronie członków Rady Instytutu znajdują się przedstawiciele świata kultury i nauki oraz działacze społeczni, reprezentujący różne środowiska i zawody, których łączy osobiste zaangażowanie na rzecz dobra naszego narodu i Ojczyzny. Członkowie Rady, która jest organem doradczym Instytutu, mają prawo do wyrażania swoich poglądów zgodnie z zasadą pluralizmu w życiu publicznym. Granicą swobody w tym zakresie jest głoszenie lub popieranie poglądów sprzecznych z polską racją stanu.   
   
 • W czasie, gdy sprzeciw wobec rosyjskiej dominacji nad Polską i Europą Środkową groził surowymi konsekwencjami, a perspektywa upadku PRL była jedynie w sferze marzeń – na początku lat 60-tych Pan Marian Barański był więziony za działalność opozycyjną.
   
 • Mec. Barański w młodości był jednym z członków powstałej pod koniec lat 50-tych, pierwszej po czasach Żołnierzy Wyklętych, organizacji podziemnej – Ligi Narodowo-Demokratycznej nawiązującej swym programem do Ligi Narodowej, walczącej o niepodległość Polski na przełomie XIX i XX wieku. 
   
 • Był więźniem PRL, poddawanym cyklicznej inwigilacji, ma status pokrzywdzonego działacza opozycji czasów komunistycznych. 
   
 • W latach 70-tych był współzałożycielem Polskiego Komitetu Obrony Życia, Rodziny i Narodu, struktury opozycyjnej powołanej z błogosławieństwem Prymasa Tysiąclecia.

Źródło: https://www.gov.pl/web/kultura/opozycjonista-i-wiezien-prl-dopisany-do-sygnatariuszy-listu-do-putina-wbrew-swojej-woli

Autor: Redakcja IDMN