Orszak Dziejów 2022 „W blasku historii” – zapraszamy!

2 czerwca 2022 obrazek_wyróżniający

W najbliższą niedzielę, 5 czerwca 2022 r., o godz. 18:00 w Warszawie przejdzie drugi Orszak Dziejów, odbywający się w tym roku pod hasłem „W blasku historii”. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18:00 przy pomniku Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu. Organizatorem Orszaku Dziejów jest Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej oraz Uczniowski Klub Sportowy „Żagle”.

Orszak Dziejów po raz drugi
Orszak Dziejów to wydarzenie kulturalne i edukacyjne, którego celem jest nauka historii Polski przez teatr i zabawę oraz przybliżenie wybitnych postaci z dziejów naszej Ojczyzny. To wielkie święto, na które przybywają całe rodziny, by wspólnie spędzić ten wyjątkowy czas oraz ukazywać piękno polskiej tradycji i historii kolejnym pokoleniom.

Orły, królewskie korony i szyb naftowy
W korowodzie historycznym, który przejdzie od Pomnika Kopernika pod kościół Sióstr Wizytek na Krakowskim Przedmieściu, wystąpi 115 postaci w strojach z epoki. Wśród nich królowie, poeci, święci i naukowcy – od Mieszka I do Jana Pawła II. Wśród nich szczególne miejsce zajmie wynalazca lampy naftowej Ignacy Łukasiewicz w 200. rocznicę jego urodzin oraz inni naukowcy i wynalazcy tacy, jak Jan Wyżykowski, Tadeusz Sędzimir czy Jan Czochralski.

„Wyprawa po światło”
Przemarsz zakończy krótka prezentacja każdej postaci na scenie. O godz. 18:45 odbędzie się spektakl Teatru Biedronka pt. „Wyprawa po światło” wg scenariusza Anny Murawskiej. Spektakl w widowiskowy sposób opowiada o życiu i dziele Ignacego Łukasiewicza, ukazuje przełomowy moment w dziejach świata będący narodzinami przemysłu naftowego. Po spektaklu będzie okazja, aby z bliska zobaczyć lampę Łukasiewicza i poznać działanie pierwszego na świecie szybu naftowego.

Polonez Wszech Czasów i inne atrakcje
Na zakończenie postacie historyczne zaproszą widzów i przechodniów do Poloneza Wszech Czasów, gdzie chętni będą mieli okazję zatańczyć w towarzystwie swoich bohaterów. Będzie też okazja do nauki tańców dworskich, zobaczenia orłów przednich, a także do wzięcia udziału w Historycznej Grze Miejskiej na podstawie plansz rozmieszczonych na trasie przemarszu. Dla uczestników gry przewidziane są nagrody rzeczowe. Najmłodsi uczestnicy będą mogły wziąć udział w zabawie: „Poznaj postać z każdej epoki” i zbierać naklejki do naklejenia na folder od postaci z różnych epok.

Wstęp na wydarzenie jest wolny – serdecznie zapraszamy!

Organizatorami wydarzenia są: Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego oraz Uczniowski Klub Sportowy Żagle. Darczyńcami Orszaku Dziejów 2022 jest Fundacja KGHM Polska Miedź oraz Fundacja PGNiG w ramach programu „Rozgrzewamy polskie serca”, a partnerami: Fundacja Siempre Insieme, Instytut Pamięci Narodowej, Przedszkole i Szkoły Strumienie i Żagle Stowarzyszenia Sternik, Niepubliczne Liceum Sióstr Nazaretanek w Warszawie, Niepubliczne Przedszkole – Ochronka im. Bł. Edmunda Bojanowskiego Sióstr Służebniczek NMP, Niepubliczna Katolicka Szkoła Podstawowa im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Magdalence, Skauci Europy, Fundacja Mama i Tata, Teatr Biedronka, firma Asfalt na Zimno oraz firma Sante.

Autor: Redakcja IDMN