Otwarcie wystawy „Nie tacy inni. Dzieciństwo i młodość sto lat temu” w Poznaniu

11 września 2023 obrazek_wyróżniający

W poniedziałek, 11 września br. w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu, odbyło się uroczyste otwarcie wystawy IDMN pt. „Nie tacy inni. Dzieciństwo i młodość sto lat temu”. W wydarzeniu wziął udział dyrektor IDMN, prof. Jan Żaryn. Ekspozycję oglądać będzie można w dniach 11-27 września br. Wstęp jest bezpłatny – serdecznie zapraszamy!

Wystawa „Nie tacy inni. Dzieciństwo i młodość sto lat temu” stanęła w hallu głównym Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. W uroczystej inauguracji wziął udział dyrektor IDMN, prof. Jan Żaryn, wielkopolski kurator oświaty, Robert Gaweł oraz minister do spraw Unii Europejskiej, Szymon Szynkowski vel Sęk. Obecni byli także uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 56 Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Charles de Gaulle’a w Poznaniu. Podczas krótkiej prelekcji skierowanej do uczniów prof. Jan Żaryn przybliżył koncepcję i cel wystawy.

– Jest to w pewnym sensie wystawa także o Was. O tym, jak młodzi ludzie sto lat temu byli wychowywani, ale także jak sami tworzyli już ten świat i nie byli tylko biernymi odbiorcami etosu wychowawczego, ale także w ich procesie wychowawczym była zapisana wola, aby wpisywać się w ten etos, jako wolni ludzie, którzy także chcą już mieć coś do powiedzenia. To wystawa o tym, jak dzieci i młodzi ludzie potrafią odnaleźć się w tym świecie i być jego współtwórcą. To nie jest bierny odbiór, to jest współautorstwo – powiedział podczas prelekcji do uczniów prof. Jan Żaryn, dyrektor IDMN.

Prelekcję skierowaną do młodzieży przygotowała również kuratorka wystawy, Klara Sakiewicz, która opowiedziała więcej o procesie powstawania ekspozycji, materiałach, które się na niej znajdują oraz elementach, które mogą być pokrewne z doświadczaniem dzieciństwa w dzisiejszych czasach.

– Były to inne realia, często bardzo ciężkie, więc myślę, że można czerpać też z nich inspirację, można zobaczyć, co dawało tym dzieciom siłę. Była to zwykle wiara, różnie przeżywana, bo nie było tak, że zawsze chętnie chodzili do Kościoła czy na lekcje religii, ale to dawało im siłę do życia. Drugim ważnym aspektem była Polska, chęć pracowania dla ojczyzny i świadomość, że jeśli jako dzieci i młodzież przyłożą się do nauki oraz innych obowiązków, to w przyszłości to zaowocuje – powiedziała Klara Sakiewicz, kuratorka wystawy podczas otwarcia ekspozycji.

W drugiej części wydarzenia uczniowie z pomocą kuratorki zwiedzali wystawę, poszukując odpowiedzi na pytania, które pojawiły się we wręczonych im materiałach promocyjnych.

Ekspozycję opowiadającą o dzieciństwie i młodości sto lat temu, oglądać można do 27 września br. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Więcej informacji o wystawie.

Współorganizatorami wydarzenia są Instytut Poznański oraz Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Partnerem wystawy jest Fundacja PKO Bank Polski.

Autor: Redakcja IDMN