Paderewski odzyskany – zapraszamy do udziału w niezwykłym wydarzeniu

23 listopada 2023 obrazek_wyróżniający

Już we wtorek, 28 listopada o godz. 17:00 na Zamku Królewskim w Warszawie niezwykłe i długo wyczekiwane wydarzenie! Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej zaprezentuje odzyskane przedmioty i pamiątki należące do Ignacego Jana Paderewskiego – wybitnego pianisty i kompozytora, premiera rządu II RP i jednego z patronów naszej instytucji. Wśród prezentowanych artefaktów znajdą się m.in.: meble, fotografie czy dokumenty. Najcenniejszym elementem tej bogatej i ważnej dla kultury narodowej kolekcji jest fortepian Bösendorfer, na którym grał i tworzył mistrz Paderewski. Wydarzenie uświetni koncert fortepianowy Karola Radziwonowicza. Odbędzie się ono w ramach konferencji naukowej „Zamek” w Londynie. Prezydenci Rzeczypospolitej na Uchodźstwie.

„Paderewski odzyskany” – kolekcja ważna dla kultury narodowej
Wśród przedmiotów pozyskanych przez IDMN znajdują się m.in.: meble (stolik do gier składany, mały stolik, krzesła salonowe, podnóżek), tamburyny stołowe, ciężarki do ćwiczeń, garnki miedziane, płyty gramofonowe, fotografie, książki, płyty typograficzne, zapiski i inne dokumenty. Na uwagę zasługują także śpiewniki Feliksa Rostkowskiego z dedykacją dla Paderewskiego, szkicowniki, które należały do rodziny Paderewskich, w tym do Alfreda – syna Ignacego Jana Paderewskiego oraz wiele notatników nutowych z inicjałami kompozytora.

Są to oryginale przedmioty należące do artysty i jego rodziny, które udało się pozyskać dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz staraniom Ambasady RP w Bernie w latach 2022-2023.
Jak podkreśla dyrektor IDMN prof. Jan Żaryn, są to pamiątki niezwykle ważne dla polskiej kultury i narodowej tożsamości.

– Kolekcja, która już jest w siedzibie Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej, jest niezwykle cenna z punktu widzenia naszych, polskich emocji, wrażeń i tej rzeczywistości historycznej, która nas interesuje.

Prof. Jan Żaryn, zachęcając do obejrzenia kolekcji, podkreślał, że dotychczas znajdowała się ona w rękach prywatnych i nie była dostępna dla szerszej publiczności w Polsce.

– Od 1954 roku znajdowała się w rękach prywatnych i dopiero dziś możemy zobaczyć ten fragment dworu, domu Ignacego Jana Paderewskiego i tej atmosfery, poczuć więcej z jego wielkiego i wspaniałego życia – zaznacza.

Wśród przedmiotów zgromadzonych w kolekcji na pierwszy plan wysuwa się fortepian marki Bösendorfer, na którym grał i tworzył mistrz Paderewski. Instrument pochodzący z ok. 1860 r., należał do wyposażenia szwajcarskiej posiadłości państwa Paderewskich w Riond-Bosson.

Koncert fortepianowy Karola Radziwonowicza
Wydarzenie „Paderewski odzyskany” uświetni koncert fortepianowy Karola Radziwonowicza. Artysta od wielu lat prowadzi ożywioną działalność artystyczną, występując zarówno ze znanymi orkiestrami symfonicznymi, jak i prezentując recitale solowe w Polsce i za granicą. Jako jedyny pianista na świecie Karol Radziwonowicz nagrał wszystkie fortepianowe dzieła Ignacego Jana Paderewskiego. Dokonanie to zostało wyróżnione nagrodą francuskich krytyków „Diapason”. Radziwonowicz nagrał również utwory Paderewskiego z towarzyszeniem orkiestry, a także wszystkie utwory Fryderyka Chopina na fortepian z orkiestrą w wersji kameralnej, z kwintetem smyczkowym.

Konferencja naukowa „Zamek” w Londynie. Prezydenci Rzeczypospolitej na Uchodźstwie
Wydarzenie będzie częścią konferencji naukowej „Zamek” w Londynie. Prezydenci Rzeczypospolitej na Uchodźstwie. Wydarzenie odbędzie się 28-29 listopada 2023 r. na Zamku Królewskim w Warszawie. Tematem przewodnim dwudniowej sesji naukowej będzie kolejna próba spojrzenia na motywacje, mechanizmy, losy i działania ludzi, którzy postanowili ocalić cząstkę polskiej wolności politycznej poza granicami kraju uzależnionego od komunistycznych władz PRL-u i przypomnieć o trwałości misji „Zamku” jako rezydencji Rzeczpospolitej.

Dyskusję panelową Dziedzictwo polskiej prezydentury w XX w. (1918-1990), która zwieńczy konferencję, poprowadzi dr hab. Paweł Skibiński. W debacie weźmie udział dyrektor IDMN, prof. dr hab. Jan Żaryn, a towarzyszyć mu będą prof. dr hab. Marek Kornat (Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk) oraz prof. dr hab. Mariusz Wołos (Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie).

Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu!

Zakup od p. Jeana Cleude Gattlena z Montreux przedmiotów należących do Ignacego Jana Paderewskiego dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Autor: Redakcja IDMN