Podsumowanie IV edycji konkursu na najciekawsze prace magisterskie i doktorskie

18 grudnia 2023 obrazek_wyróżniający

W poniedziałek, 18 grudnia br. dyrektor Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej, prof. Jan Żaryn wręczył nagrody laureatom IV edycji konkursu na najciekawsze prace doktorskie związane z historią ruchu narodowego i katolicyzmu społecznego w Polsce.

Wszystkie nadesłane w tym roku prace stanowią nieoceniony wkład w badanie historii ruchu narodowego i katolicyzmu w Polsce. Kolejne edycje konkursu charakteryzują się wysokim poziomem prac zarówno pod względem warsztatu badawczego, jak i samej redakcji tekstu.

Laureatom tegorocznej edycji konkursu pogratulował dyrektor IDMN, prof. Jan Żaryn, który wspólnie z zastępcą dyrektora IDMN ds. naukowych, prof. Pawłem Skibińskim wręczyli przybyłym laureatom nagrody. Prof. Jan Żaryn wspominał także o możliwościach, jakie daje zajęcie wysokiego miejsca w konkursie organizowanym przez Instytut.

– Dzisiejszy finał konkursu jest zachętą dla Państwa, że jeżeli macie ambicje, żeby wasze nagrodzone prace zostały opublikowane, to nasz Instytut jest na to otwarty. Prowadzimy specjalną serię Młodzi Historycy IDMN, w której ukazały się już m.in. nagrodzone prace z poprzednich edycji konkursu – podkreślał prof. Żaryn.

Laureaci konkursu

Kategoria rozpraw doktorskich:

  1. Nagroda – Pan Mateusz Olejnik
  2. Nagroda – Pan Michał Dworski
  3. Nagroda – Pani Natalia Wojtanowska-Bąk

Kategoria prac magisterskich:

  1. Nagroda – Pan Przemysław Bara
  2. Nagroda – Pan Tomasz Szczepaniak
  3. Nagroda – nie przyznano
    Wyróżnienie – Pan Miłosz Chyba
    Wyróżnienie – Pani Weronika Maciejewska

O konkursie
Konkurs ma na celu promocję wysokiej jakości prac magisterskich oraz rozpraw doktorskich poprzez wyróżnienie i nagrodzenie ich autorów. Konkurs służy także popularyzacji tematyki dziejów obozu narodowego i katolicyzmu społecznego w środowisku naukowym.

Prace były oceniane pod kątem ich innowacyjności, konstrukcji, precyzyjności w określeniu problemu badawczego, a także charakterystyki doboru i wykorzystania źródeł. Istotnym elementem oceny był także potencjał pracy do jej ewentualnej publikacji.

Konkurs Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego J. Paderewskiego na prace magisterskie i rozprawy doktorskie został zrealizowany dzięki wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki”.

Dziękujemy za wszystkie nadesłane prace i zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach.

Autor: Redakcja IDMN