Pokaz filmu „Kościół katolicki w Polsce podczas II wojny światowej. Część I” w Lublinie

5 grudnia 2022 obrazek_wyróżniający

W piątek, 9 grudnia br., o godz. 18:00 w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbędzie się pokaz filmu „Kościół katolicki w Polsce podczas II wojny światowej. Część I”. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Lublinie oraz Lubelskie Centrum Konferencyjne. Pokaz poprzedzi wprowadzenie prof. Jana Żaryna, dyrektora IDMN i konsultanta historycznego filmu. Wstęp wolny – serdecznie zapraszamy!

„Kościół katolicki w Polsce podczas II wojny światowej. Część I” to fabularyzowany dokument opowiadający o losach Kościoła katolickiego w Polsce po agresji Niemiec 1 września 1939 roku. W filmie przedstawiono historię duchowieństwa i wiernych w czasie wojny i okupacji, ze szczególnym uwzględnieniem roli hierarchów takich jak kardynał August Hlond.

– Robiąc film historyczny, reżyser musi zapomnieć o swoich ambicjach artystycznych. Profesjonalizm i artyzm to dwie różne rzeczy, czasem się wykluczające. Mój film jest dobry, ale nie jest artystyczny. To wycieczka pasjonująca, opowiada nie tylko o ofiarach, ale i bohaterach polskiego Kościoła jak kard. Hlond czy abp Sapieha. Dzięki nim mieliśmy Kościół taki, jaki mamy, czyli wspaniały – powiedział reżyser filmu, Paweł Woldan.

Autor filmu szczególną uwagę zwrócił na politykę okupacyjną Niemiec i jej wymiar wobec Kościoła katolickiego – grabieże kościołów, profanację miejsc i symboli świętych. Ukazano także martyrologię duchowieństwa, jednej z najbardziej prześladowanych grup polskiego społeczeństwa podczas okupacji. Nie pominięto także omówienia stosunku kościoła katolickiego do władz okupacyjnych i ogólnie pojętej, zbrodniczej polityki III Rzeszy. W filmie wykorzystano materiały archiwalne z września 1939 r. oraz z całego okresu II wojny światowej.

– Niemcy zgotowali nam podczas okupacji los straszliwy. Ten film pokazuje, że ten los straszliwy dzielił kościół z narodem, naród z kościołem. Nie można rozdzielić tych dwóch bytów. Kościół katolicki jest integralną częścią narodu i jego losy są integralną częścią losów narodu polskiego – mówił podczas premiery filmu dyrektor IDMN, prof. Jan Żaryn.

Reżyser i scenarzysta filmu, Paweł Woldan jest autorem ponad 80 filmów dokumentalnych, w tym wielu poświęconych figurom księży, m.in. o kard. Stefanie Wyszyńskim, kard. Auguście Hlondzie, czy o ks. Jerzym Popiełuszce. Jest laureatem wielu nagród filmowych.

Scenariusz i reżyseria: Paweł Woldan
Muzyka i wykonanie: Andrzej Krauze
Komentarze historyczne: prof. Jan Żaryn, Paweł Woldan
Konsultacja: prof. Jan Żaryn, Jacek Macyszyn, Mieczysław B. Voght
Produkcja: Monogram studio Sp. z o.o.
Koprodukcja: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego
Film współfinasowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Autor: Redakcja IDMN