Pokaz filmu „Matusia” i dyskusja z udziałem dyrektora IDMN

20 marca 2023 obrazek_wyróżniający

W Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką wraz z warszawskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej i parafią Wszystkich Świętych w Warszawie zapraszamy na pokaz filmu pt. „Matusia” oraz dyskusję z udziałem dyrektora IDMN, prof. Jana Żaryna. Wydarzenie odbędzie się w piątek, 24 marca o godz. 18:30 w kościele Wszystkich Świętych (dolny kościół) przy Placu Grzybowskim 3/5 w Warszawie. Wstęp wolny – serdecznie zapraszamy!

Opowieść o Matce Matyldzie Getter
Film „Matusia” to fabularyzowany dokument w reżyserii Macieja Fijałkowskiego, który stanowi niezwykłą opowieść o Matce Matyldzie Getter, przełożonej Prowincji Warszawskiej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Bohaterka w czasie II wojny światowej wraz z innymi zakonnicami udzielała schronienia żydowskim dzieciom, narażając swoje życie. W filmie wyprodukowanym przez Instytut Pamięci Narodowej, który swoją premierę miał pod koniec 2022 r., wystąpił m.in. dyrektor IDMN, prof. Jan Żaryn.

Pokazowi filmu towarzyszyć będzie dyskusja na temat pomocy udzielanej Żydom przez Polaków w latach 1939-1945, w której wezmą udział: prof. Jan Żaryn, prof. Tomasz Ochinowski oraz red. Mirosław Biełaszko, który poprowadzi spotkanie.

Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w wydarzeniu – piątek, 24 marca o godz. 18:30 w kościele Wszystkich Świętych (dolny kościół) przy Placu Grzybowskim 3/5 w Warszawie. Wstęp wolny.

Szczególny dzień
24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. W tym szczególnym dniu wspominamy bohaterskie postawy Polaków, którzy aktywnie przeciwstawiali się terrorowi III Rzeszy skierowanemu przeciwko Żydom, dając przykład braterstwa i człowieczeństwa. Święto ustanowiono w 2018 r. z inicjatywy Prezydenta RP Andrzeja Dudy, kontynuując myśl powziętą już przez śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dzień obchodów nie jest przypadkowy – 24 marca 1944 r. żandarmeria niemiecka dokonała egzekucji na rodzinie Ulmów za udzielenie schronienia Żydom.

Zobacz zwiastun filmu „Matusia”:

Autor: Redakcja IDMN