Pokaz filmu „Matusia” w kościele Wszystkich Świętych w Warszawie już za nami!

25 marca 2023 obrazek_wyróżniający

W piątek, 24 marca br. w Kościele Wszystkich Świętych w Warszawie przy Placu Grzybowskim 3/5 odbył się pokaz filmu o Matce Matyldzie Getter pt. „Matusia” oraz dyskusja z udziałem dyrektora IDMN, prof. Jana Żaryna. Wydarzenie zorganizowane zostało w związku z Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Organizatorem wydarzenia był warszawski oddział Instytutu Pamięci Narodowej we współpracy z IDMN.

Wydarzenie składało się z dwóch części. Najpierw goście mieli okazję uczestniczyć w seansie filmu „Matusia” w reżyserii Macieja Fijałkowskiego, opowiadającego historię franciszkanki, która podczas Holocaustu podjęła się misji ratowania dzieci żydowskich. W drugiej części spotkania odbyła się dyskusja na temat pomocy udzielanej Żydom przez Polaków w latach 1939-1945. Wzięli w niej udział: prof. Jan Żaryn, dyrektor IDMN, prof. Tomasz Ochinowski oraz red. Mirosław Biełaszko, który poprowadził spotkanie.

O filmie

„Matusia” to fabularyzowany dokument opowiadający o Matce Matyldzie Getter – przełożonej Prowincji Warszawskiej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Siostry z tego zgromadzenia, pomimo zagrożenia karą śmierci, udzielały schronienia żydowskim dzieciom podczas II wojny światowej. Rozbudowana przez Matkę Matyldę Getter sieć sierocińców zdołała ocalić w sumie 500 dzieci i około 250 dorosłych w latach 1939-1945. Siostra za swoją działalność otrzymała pośmiertnie tytuł Sprawiedliwej wśród Narodów Świata nadany jej przez Instytut Yad Vashem. 

Film w produkcji Instytutu Pamięci Narodowej został wyreżyserowany przez Macieja Fijałkowskiego, a swoją premierę miał 4 grudnia 2022 roku, w 80. rocznicę powołania Rady Pomocy Żydom „Żegota” przy Delegaturze Rządu RP na Kraj. W produkcji wziął udział m.in. prof. Jan Żaryn, dyrektor IDMN.

Autor: Redakcja IDMN