Pokaz filmu „Tułacz Boży” z komentarzem historycznym

7 grudnia 2023 obrazek_wyróżniający

We wtorek, 12 grudnia br. o godzinie 18:00 w Centrum Edukacyjnym IDMN odbędzie się pokaz filmu pt. „Tułacz Boży” w reżyserii Pawła Woldana, opowiadający o arcybiskupie Józefie Gawlinie. Wydarzenie odbędzie się w ramach spotkań edukacyjnych, które mają miejsce w każdy drugi wtorek miesiąca. Wstęp wolny – serdecznie zapraszamy!

Bohater filmu, Józef Feliks Gawlina żył w latach 1892-1964. Polakom znany był jako jeden z protektorów emigracji. Pełnił funkcję biskupa polowego, zarówno w kraju, jak i za granicą. Nigdy nie wrócił do Polski. Został pochowany wśród swoich żołnierzy na polskim cmentarzu pod Monte Cassino, poświęconym przez niego we wrześniu 1945 r.

Reżyser i scenarzysta filmu, Paweł Woldan jest autorem ponad 80 filmów dokumentalnych, w tym wielu poświęconych księżom, m.in. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, kard. Augustowi Hlondowi, czy ks. Jerzemu Popiełuszce. Jest laureatem wielu nagród filmowych, takich jak Platynowy Opornik czy Grand Prix Zamojskiego Festiwalu Filmowego – za wybitne zasługi dla polskiej kinematografii historycznej.

Film „Tułacz Boży. Bp Józef Gawlina”
Scenariusz i reżyseria: Paweł Woldan
Konsultacja historyczna: prof. Jan Żaryn
Producent wykonawczy: Monogram studio Sp. z o.o.

Produkcja:
Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego
Koprodukcja:
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny
Film dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Autor: Redakcja IDMN