Polska Myśl Zachodnia – rusza nabór do V Szkoły Letniej IDMN

6 czerwca 2024 obrazek_wyróżniający

Już 14 sierpnia rozpocznie się V Szkoła Letnia IDMN. Temat przewodni tegorocznej edycji to „Polska Myśl Zachodnia”. Trwające 5 dni wydarzenie jest skierowane do nauczycieli historii, języka polskiego, historii i teraźniejszości oaz katechetów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W programie przewidziano wykłady, warsztaty oraz wizyty w instytucjach kultury. Udział w Szkole Letniej IDMN jest bezpłatny, a zgłoszenia można przesyłać do 30 czerwca br. Partnerem wydarzenia jest Polska Fundacja Narodowa.

V Szkoła Letnia IDMN
Tegoroczna edycja Szkoły Letniej potrwa od 14 do 18 sierpnia. Zajęcia poprowadzą historycy
i edukatorzy reprezentujący różne instytucje i ośrodki akademickie z całego kraju. Wykłady
i warsztaty będą odbywały się w ośrodku pod Poznaniem. W programie przewidziano także wizyty w instytucjach kultury i jednostkach badawczych (Muzeum Narodowe w Poznaniu, Instytut Zachodni, Narodowe Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego, Centrum Kultury „Park Dzieje”).

Zgłoszenia
Nabór uczestników do V edycji Szkoły Letniej IDMN rozpoczyna się 6 czerwca i potrwa do 30 czerwca br. Wydarzenie jest skierowane do nauczycieli historii, języka polskiego, historii i teraźniejszości i katechetów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Zainteresowane osoby mogą przesyłać zgłoszenia za pomocą formularza: KLIKNIJ TUTAJ.

O zakwalifikowaniu do udziału w wydarzeniu poinformujemy 3 lipca br.

Tematyka przewodnia
„Polska Myśl Zachodnia” – to tematyka przewodnia tegorocznych zajęć. Ma ona charakter złożony i niejednoznaczny, a jej początków możemy dopatrywać się w dążeniach terytorialnych dynastii piastowskiej. Przez wieki wyparta przez koncepcję okcydentalizmu Myśl Zachodnia powraca w XIX w. i inspiruje ówczesnych konspiratorów, działaczy politycznych, przedstawicieli kultury i nauki. Jako idea łączy różne, często odmienne środowiska polityczne. Staje się swego rodzaju racją stanu obecną w sferze polityki, gospodarki i kultury.

Wykorzystanie wiedzy w praktyce
Wiedza zdobyta podczas wydarzenia pomoże nauczycielom przedmiotów humanistycznych lepiej zrozumieć wpływ geopolityki na rozwój koncepcji zachodniej oraz krytycznie spojrzeć na obrane kierunki rozwoju gospodarczego i kulturowego. Z kolei zaplanowane podczas szkoły warsztaty oraz wizyty studyjne w instytucjach kultury to szansa, aby zdobytą wiedzę wykorzystać w codziennej pracy dydaktycznej.

Zachęcamy do udziału! Czekamy na zgłoszenia.

Autor: Redakcja IDMN