Powstał Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej . „Łączą nas ponadczasowe wartości”

27 czerwca 2020 obrazek_wyróżniający

– Nie chodzi o wartości, które łączą nas z przeszłością, ale o wartości zakorzenione w naturze ludzkiej, które powodują, że społeczeństwa się rozwijają. Taką podstawową wartością jest rodzina – mówił w Polskim Radiu 24 socjolog Michał Drozdek, członek Rady Programowej Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego (IDMN).

Wicepremier Piotr Gliński powołał członków Rady Programowej Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego (IDMN). Uroczystość na Zamku Królewskim w Warszawie wieńczy proces formowania się instytucji. Nominację do Rady otrzymali: Marian Barański, dr Ewa Czaczkowska, Michał Drozdek, Marek Jurek, prof. Krzysztof Kawalec, dr Wojciech Kozłowski, prof. Zbigniew Krysiak, dr Jolanta Niklewska, prof. Janusz Odziemkowski, prof. Mieczysław Stanisław Ryba, ks. dr hab. Robert Skrzypczak, dr hab. Wojciech Turek.Powstanie Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej. Prof. Jan Żaryn: to praca u podstaw

Gość Polskiego Radia 24 zauważył, że każdy Polak, który interesuje się historią i myślą polityczną, nie powinien mieć wątpliwości, kim byli i jaką rolę odegrali Roman Dmowski i Ignacy Jan Paderewski. – Problem w tym, że często znamy postacie, ale nie bardzo pamiętamy istotę ich nauki, co chcieli przekazać, jak kształtowali Polskę. Instytut nawiązuje do dwóch nurtów polskiej myśli politycznej – narodowej demokracji i chrześcijańskiej demokracji. Istniała między nimi szorstka przyjaźń, niewątpliwie łączyła miłość do Polski oraz zaangażowanie na rzecz wspólnoty i narodu. Pewne różnice powodowały, że nurty szły obok siebie. Najważniejsza różnica istnieje w założeniu, że chrześcijańska demokracja nigdy nie akceptowała egoizmu narodowego. Zdecydowaliśmy się jednak powołać wspólny Instytut, bo więcej było spraw, które łączyły. Chodzi o odbudowanie tego, co jest wartościowe w myśli obydwu tych nurtów – powiedział Michał Drozdek. 

Podstawowe wartości

Socjolog podkreślał, że oba nurty kładły duży nacisk na tradycję i wartości chrześcijańsko-społeczne. – Pojęcie konserwatyzm jest w tym przypadku trochę mylące. Nie chodzi o wartości, które łączą nas z przeszłością, ale o wartości ponadczasowe, zakorzenione w naturze ludzkiej, które powodują, że społeczeństwa się rozwijają. Taką podstawową wartością jest rodzina – wyjaśnił gość Polskiego Radia 24. 

Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego został powołany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 17 lutego 2020 r. Jego misją jest prowadzenie badań oraz popularyzacja dziedzictwa polskiej myśli narodowej oraz chrześcijańsko-demokratycznej, reprezentowanego przez zasłużonych dla odzyskania niepodległości Polski patronów instytucji – Romana Dmowskiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego. Pracami Instytutu kierują Dyrektor prof. dr hab. Jan Żaryn oraz Zastępca Dyrektora prof. dr hab. Paweł Skibiński.

Więcej w nagraniu:

https://www.polskieradio24.pl/130/5563/Artykul/2541000,Powstal-Instytut-Dziedzictwa-Mysli-Narodowej-Lacza-nas-ponadczasowe-wartosci?fbclid=IwAR32TmEHnBhsEjO-Bc3G4JYm2BActzjVzR3VA8Low3cfENW7ofle1m3-uyw

Autor: Redakcja IDMN