„Powstanie styczniowe. Historia i recepcja” – podsumowanie zimowego szkolenia dla nauczycieli

13 lutego 2024 obrazek_wyróżniający

Za nami niezwykle intensywny weekend – bogaty w warsztaty, wykłady i dyskusje. W naszym Centrum Edukacyjnym przy ul. Andersa 20 w Warszawie znów gościliśmy niezwykle aktywnych i zaangażowanych nauczycieli, którzy pogłębiali swoją wiedzę na temat powstania styczniowego i poznawali nowe metody pracy z uczniami. Program zimowej edycji szkoleń Klubu Nauczyciela IDMN obejmował także wizytę w Cytadeli Warszawskiej. Dziękujemy za obecność i zapraszamy do udziału w kolejnych inicjatywach przygotowanych dla nauczycieli.

Powstanie styczniowe w literaturze i przekazach historycznych

Zimowe szkolenie dla nauczycieli to aż 3 dni (9-11 lutego) wykładów, dyskusji i warsztatów.  Spotkanie rozpoczął wykład inauguracyjny „Powstanie styczniowe – mit i rzeczywistość”, który wygłosił prof. Janusz Odziemkowski. W kolejnych dniach uczestnicy mogli wysłuchać prelekcji prof. Włodzimierza Sulei z Instytut Pamięci Narodowej o fenomenie Tajnego Państwa oraz prof. Jana Żaryna, który przybliżył historie Rafała Kalinowskiego i Adama Chmielowskiego.

W programie szkolenia „Powstanie styczniowe – historia i recepcja” nie mogło zabraknąć odniesień do literatury. Ten aspekt poruszył w swoim wykładzie prof. Wojciech Kaliszewski z Instytut Badań Literackich PAN. Badacz przedstawił recepcję powstańczego zrywu w tekstach literackich od „Gloria Victis” Elizy Orzeszkowej do „Emanuela Szafarczyka” Jarosława Marka Rymkiewicza.

Warsztaty

Trzy dni szkolenia to także trzy serie warsztatów. Pierwsze z nich „Powstanie styczniowe zapisane w fotografii” poprowadziła prof. Jolanta Sikorska-Kulesza z Uniwersytetu Warszawskiego. Dwa kolejne przygotował i poprowadził koordynator Klubu Nauczyciela IDMN Łukasz Linowski. Opowiadał on m.in. o nieoczywistych źródłach historycznych poruszających tematykę powstania styczniowego, które mogą być wykorzystywane podczas lekcji. Łukasz Linowski koordynował także warsztaty „Losy powstańców styczniowych na lekcjach historii – z metodą kuli śnieżnej na mroźnej Syberii”.

Wizyta na Warszawskiej Cytadeli

Tradycją szkoleń Klubu Nauczyciela IDMN są wizyty terenowe i spacery z przewodnikami. Tym razem uczestnicy wydarzenia odwiedzili Cytadelę Warszawską. Spacerując wspólnie z Agnieszką Pogorzelską, poznawali zakamarki miejsca naznaczonego tragiczną historią. W programie znalazło się także zwiedzanie Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, po którym nauczycieli uczestniczących w szkoleniu oprowadził Michał Cieślak.

Podsumowanie zimowego szkolenia Klubu Nauczyciela IDMN

Przedsięwzięcie podsumowali: kierownik Działu Edukacji Dominik Mika i koordynator Klubu Nauczyciela IDMN Łukasz Linowski. Szkolenie zakończyło wręczenie certyfikatów. Przekazując zaświadczenia, prof. Jan Żaryn podziękował nauczycielom za aktywny udział oraz zachęcił do dalszej współpracy przy niezwykle ambitnym i stale rozwijającym się projekcie, jakim jest Klub Nauczyciela IDMN.

Autor: Redakcja IDMN