Premiera audiobooka pt. „Śledztwo Wyklętych” autorstwa Zbigniewa Kuleszy ps. „Młot” już za nami!

22 września 2022 obrazek_wyróżniający

W środę, 21 września br., w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej 37 odbyła się premiera drugiego audiobooka wydanego przed IDMN pt. „Śledztwo Wyklętych” autorstwa Zbigniewa Kuleszy ps. „Młot”. W spotkaniu wziął udział m.in. prof. Jan Żaryn, dyrektor IDMN.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez IDMN we współpracy z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. W spotkaniu wzięli udział prof. Jan Żaryn, dyrektor IDMN oraz dr hab. Filip Musiał, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Podczas wydarzenia uczestnicy mieli okazję wysłuchać fragmentów książki czytanych przez Marcina Kwaśnego. Dodatkowo każda osoba biorąca udział w premierze otrzymała darmowy egzemplarz audiobooka.

#bezprzedawNIEnia
Zarówno czas, jak i miejsce spotkania nie były przypadkowe. X Pawilon dawnego Aresztu Śledczego na Mokotowie pozwolił uczestnikom w jeszcze lepszy sposób odczuć atmosferę wspomnień „Młota”, a także oddać hołd wszystkim Żołnierzom Wyklętym, którzy polegli w walce o polską wolność. Premiera odbyła się pomiędzy dwiema ważnymi dla Polaków rocznicami – 80. rocznicą agresji Związku Sowieckiego na Polskę przypadającą na 17 września oraz 80. rocznicą powstania struktur Polskiego Państwa Podziemnego, którą będziemy obchodzić 27 września.

O autorze

– Ubecy potrzebowali Kuleszy, jako autorytetu, który rozbije dalej podziemie, który będzie zdolny do tego, żeby wydać oświadczenie, które zdeformuje myślenie Żołnierzy Wyklętych, dalej tkwiących w podziemiu. Ta manipulacja, ta deformacja miała aparatowi bezpieczeństwa ułatwić zadanie pacyfikacyjne. No i „Młot” to wszystko zrozumiał rzecz jasna – powiedział prof. Jan Żaryn podczas spotkania.

Autor książki, Zbigniew Kulesza ps. „Młot”, był żołnierzem oddziałów podziemia narodowego na Mazowszu oraz Kurpiowszczyźnie w czasie II wojny światowej i w latach po jej zakończeniu. Ujawnił się w wyniku amnestii w kwietniu 1947 r., po czym został aresztowany i skazany na dożywotnie pozbawienie wolności. Był więziony w Rawiczu, Warszawie i Wronkach, gdzie próbowano nakłonić go do wydania oświadczenia, które miało ułatwić władzom komunistycznym pacyfikację polskiego podziemia niepodległościowego. Zwolniony został dopiero w grudniu 1956 r. Po upadku komunizmu odznaczony Krzyżem Narodowego Czynu Zbrojnego. Jego wspomnienia zostały opublikowane w zbeletryzowanej formie, jako „Śledztwo wyklętych” (1995) oraz „Resocjalizacja wyklętych” (2004). Postać „Młota” została przedstawiona w filmie „Historia Roja”.

Spotkania z audiobookami IDMN
„Śledztwo Wyklętych” jest już drugim audiobookiem wydanym przez IDMN. Podjęta inicjatywa ma na celu przybliżenie czytelnikom w nowoczesnej formie dorobku literatów ze środowiska narodowego. Instytut przewiduje kontynuację przedsięwzięcia i pracę nad kolejnymi audiobookami, także we współpracy z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Autor: Redakcja IDMN