Premiera filmu „Panna Opętana” podczas wieczoru upamiętniającego 160. rocznicę Powstania Styczniowego

31 stycznia 2023 obrazek_wyróżniający

W poniedziałek, 30 stycznia br. w Kinie Kultura w Warszawie odbył się wieczór upamiętniający 160. rocznicę Powstania Styczniowego, podczas którego miała miejsce premiera filmu opowiadającego o losach Anny Henryki Pustowójtówny pt. „Panna Opętana” w reżyserii Macieja Pawlickiego. Produkcję filmu dofinansowano ze środków Funduszu Patriotycznego. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej, Biuro „Niepodległa”, Pełnomocnika Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ds. obchodów 160. rocznicy Powstania Styczniowego oraz Multimedia Trust.

W 160. rocznicę Powstania Styczniowego

Wydarzenie odbyło się w związku z 160. rocznicą Powstania Styczniowego. Wzięli w nim udział m.in. dyrektor IDMN – prof. Jan Żaryn, dyrektor Biura „Niepodległa” – Wojciech Kirejczyk, Pełnomocnik Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ds. obchodów 160 rocznicy Powstania Styczniowego – Wojciech Kalwat oraz twórcy filmu „Panna Opętana”. Spotkanie składało się z dwóch części. Pierwsza z nich stanowiła dyskusję na temat kobiet w Powstaniu Styczniowym. Później uczestnicy mieli okazję obejrzeć premierowo najnowszy film Macieja Pawlickiego „Panna Opętana”, opowiadający o Annie Henryce Pustowójtównie.

– Oczywiście główny powód powstania tego filmu to 160. rocznica Powstania Styczniowego i z tej perspektywy chcę powiedzieć, że nie jest przypadkiem, że kierowany przeze mnie Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej zdecydował się wesprzeć ten film, bo współpatroni tego Instytutu, czyli Ignacy Jan Paderewski i Roman Dmowski, to jest to pokolenie niepokornych, które odzyskało dla Polski niepodległość w 1918 roku. Ludzie tego pokolenia, choć nam się czasem wydaje, że byli odlegli od insurekcjonistów, de facto rodzili się i wychowali w duchu pamięci o tamtych bohaterach – powiedział prof. Jan Żaryn podczas premiery.

Przywrócić pamięć

Pierwszą część wieczoru stanowiła dyskusja na temat roli kobiet w Powstaniu Styczniowym. Rozmowę o strategicznych obszarach działań powstańczych, w których uczestniczyły kobiety oraz codzienności w powstaniu, poprowadziła Miłka Skalska. Wzięli w niej udział prof. Jolanta Załęczny, prof. Jolanta Sikorska-Kulesza oraz Pełnomocnik Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ds. obchodów 160 rocznicy Powstania Styczniowego, Wojciech Kalwat.

O filmie

Film fabularny „Panna opętana” w reżyserii Macieja Pawlickiego zaprezentowany podczas wydarzenia opowiada historię Anny Henryki Pustowójtówny, legendarnej bohaterki Powstania Styczniowego, która pod pseudonimem Michał Smok wzięła udział w bitwach: pod Małogoszczem, Piaskową Skałą, Chrobrzem i Grochowiskami. Akcja produkcji toczy się głównie jeszcze przed wybuchem walk narodowowyzwoleńczych, w bardzo ważnym momencie kształtowania się patriotycznej tożsamości bohaterki. Produkcja pokazuje więc drogę młodej dziewczyny, dorastającej w niezwykle trudnych czasach i stawiającej czoło niecodziennym wyborom, które ostatecznie uczyniły ją bohaterką powszechnej patriotycznej wyobraźni.

– Ta duchowa więź z narodem, który się wówczas tworzył w tym wielkim dziele romantycznych wieszczów skłoniła ich do niezwykłych poświęceń, do tego żeby oddawać życie za ojczyznę, za naród, który to naród dopiero zaczynał się zdefiniować, choć nawet do dzisiaj nie jest tak do końca definiowalny. Ta definicja narodu powstawała wraz z tymi bohaterami, którzy są także dzisiaj udziałem naszego wieczornego spotkania – powiedział dyrektor IDMN podczas wydarzenia.

Powstanie filmu dofinansowano ze środków Funduszu Patriotycznego, którego operatorem jest Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej.

Autor: Redakcja IDMN