Premiera sztuki „Długi dzień w Tokio”

11 grudnia 2023 obrazek_wyróżniający

W niedzielę, 10 grudnia br. w Sali Teatralnej w podziemiach kościoła Wszystkich Świętych w Warszawie po raz pierwszy została wystawiona sztuka Jacka Inglota pt. „Długi dzień w Tokio”.

Piłsudski i Dmowski w rolach głównych
Sztuka Jacka Inglota ukazała się nakładem Instytutu w 2021 r. w ramach serii „Scena IDMN”. Jej akcja toczy się w 1904 roku w stolicy Japonii, do której niezależnie i w innych celach politycznych przybyli przedstawiciele dwóch największych stronnictw politycznych ówczesnej Polski – Roman Dmowski i Józef Piłsudski. Ich rozmowie w tokijskim hotelu towarzyszy jedynie gejsza.

Reżyserem spektaklu był Marcin Kwaśny. W role Ojców Niepodległości wcielili się: Jakub Kornacki (Roman Dmowski) oraz Robert Turek (Józef Piłsudski).

– Cieszę się, nie tylko jako dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej, ale przede wszystkim jako Polak, że możemy dzisiaj mieć takie wspaniałe wydarzenie. Dzięki tu obecnym, w pierwszym rzędzie autorowi, a potem wszystkim którzy stanęli w wyścigu, żeby ta wspaniała sztuka mogła być nam dzisiaj pokazana i możemy się cieszyć, że mieliśmy wybitnych Polaków: Piłsudskiego i Dmowskiego – mówił podczas wydarzenia prof. Jan Żaryn.

Po premierze pozytywnymi wrażeniami podzielił się ze zgromadzonymi także autor sztuki, Jacek Inglot, który odniósł się do sytuacji związanej z publikacją jego dzieła przez IDMN.

– Dziękuję profesorowi Żarynowi, który zachował się rewelacyjnie. Dostał ode mnie tekst, rozpakował na biurku, usiadł, przeczytał, a potem napisał do mnie maila, że mu się podoba i trzeba się tym zająć. Tak proszę Państwa czyta się sztuki teatralne – podkreślał autor sztuki „Długi dzień w Tokio”.

Serdecznie dziękujemy za liczne przybycie!

Jacek Inglot „Długi dzień w Tokio”
Reżyseria i adaptacja tekstu: Marcin Kwaśny
Scenografia i kostiumy: Aneta Suskiewicz
Muzyka: Marcin Nierubiec
Producent: Dorota Bogucka
Wystąpili: Jakub Kornacki (Roman Dmowski), Robert Turek (Józef Piłsudski), Aleksandra Posielężna (Gejsza).

Organizatorem wydarzenia była Fundacja Między Słowami. Premierę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Autor: Redakcja IDMN