Premiera widowiska muzyczno-teatralnego „Burzliwe dzieje oręża Polskiego”

10 października 2021 obrazek_wyróżniający

Teatr Otwarty w Gdańsku, który w 2021 roku świętuję jubileusz 25-lecia istnienia, zaprasza na premierę widowiska muzyczno-teatralnego „Burzliwe dzieje oręża Polskiego” z okazji 100. rocznicy ustanowienia Orderu Odrodzenia Polski. Wydarzenie odbędzie się w Dworze Artusa w Gdańsku 16 października br. o godz. 18.00 pod Narodowym Patronatem Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy. Partnerem wydarzenia jest Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej.

Twórcą i dyrektorem artystycznym Teatru Otwartego jest Dariusz S. Wójcik – znany gdański artysta śpiewak, który także jest autorem scenariusza i reżyserem widowiska „Burzliwe dzieje oręża polskiego”. Zadedykował go Ojcom polskiej Niepodległości: Józefowi Piłsudskiemu, Romanowi Dmowskiemu, Ignacemu Janowi Paderewskiemu, Wincentemu Witosowi, Wojciechowi Korfantemu, Ignacemu Daszyńskiemu, którzy zostali odznaczeni Orderem Odrodzenia Polski i Orderem Orła Białego.

W programie znajdą się pieśni patriotyczne, stanowiące wielkie bogactwo kultury narodowej, które powstawały w różnych okresach walk o Niepodległość oraz po odzyskaniu przez Polskę Niepodległości, zawierające ogromny  ładunek uczuć patriotycznych, które w czasach niewoli narodowej podnosiły na duchu, a dla obywateli żyjących w wolnym kraju są ważną częścią kultury narodowej.

Utwory Wojciecha (Alberta) Sowińskiego, Michała Kleofasa Ogińskiego, Kazimierza Hofmana, Karola Kurpińskiego, Władysława Tarnowskiego, Mieczysława Kozar-Słobódzkiego, Władysława Piątkiewicza, Adama Kowalskiego, Alfreda Schutza, Witolda Rowickiego, Andrzeja Panufnika i Alberta Harrisa usłyszymy w nowych aranżacjach kompozytora, wykładowcy Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku Kamila Cieślika, prodziekana Wydziału Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki.

Dużym atutem widowiska są znakomici artyści zaproszeni do udział w wydarzeniu. Wystąpią Małgorzata Trojanowska (sopran), Jacek Szymański (tenor), Dariusz S. Wójcik (bas), Rafał Lewandowski (fortepian), Daniel Salulski – narrator, Zespół Kameralny „Mea Patria” i Męski Zespół Wokalny. Nieodłącznym elementem widowiska będą komentarze historyczne nawiązujące do tych wydarzeń w formie prelekcji, którą wygłosi pracownik Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku, zaś jego pięknym dopełnieniem układy choreograficzne Mileny Jurewicz prezentujące polskie tańce narodowe w wykonaniu tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca „Jantar” Uniwersytetu Gdańskiego.

Teatr Otwarty w Gdańsku, który w 2021 r. obchodzi Jubileusz 25-lecia istnienia przez lata wypracował swój własny profil działalności ukierunkowany na spektakle muzyczne, spektakle słowno-muzyczne, widowiska, koncerty i koncerty inscenizowane. Wśród nich, od wielu lat prym wiodą koncerty i widowiska z muzyką patriotyczną, których pięknym owocem jest płyta CD „Sen o Niepodległej” nagrana w Salonie dworskim Rodziny Lutosławskich w Drozdowie k/ Łomży, gdzie pierwsze lata swojego dzieciństwa spędził wielki polski kompozytor 20 w. Witold Lutosławski i gdzie dokonał swojego żywota Roman Dmowski – jeden z ojców polskiej niepodległości.

WSTĘP BEZPŁATNY – rezerwacja darmowych zaproszeń: 600 290 214

Więcej informacji o wydarzeniu znajdą Państwo na stronie internetowej organizatora.

Serdecznie zapraszamy!

Autor: Redakcja IDMN