„Prezydent Woodrow Wilson a odrodzenie państwa polskiego (1914-1918)” – kolejna nowość wydawnicza IDMN

29 stycznia 2024 obrazek_wyróżniający

Niewielu jest zagranicznych przywódców, których nazwiska na trwale zapisały się w historii Polski. Jednym z nich jest bez wątpienia prezydent Thomas Woodrow Wilson. W pamięci zbiorowej amerykański przywódca funkcjonuje jako orędownik utworzenia niepodległego państwa polskiego po I wojnie światowej. Czy jednak prezydent Wilson to wyłącznie współczujący Polakom idealista, a jego podejście do polskiej suwerenności było tożsame z interesem Polaków? Na te i inne pytania próbuje odpowiedzieć w swojej monografii Mieczysław B. Biskupski, dokonując umiejętnej reinterpretacji polityki amerykańskiej w sprawie polskiej.

Nowe spojrzenie na prezydenta Wilsona
Mieczysław B. Biskupski w monografii „Prezydent Woodrow Wilson a odrodzenie państwa polskiego (1914-1918)” analizuje kwestię zaangażowania amerykańskiego w odzyskanie przez Polskę niepodległości. We wstępie do monografii zauważa:

– Zadaniem tej książki jest wyjaśnić, jak i dlaczego podczas I wojny światowej Amerykanie zaangażowali się w odwieczną kwestię polską oraz w jaki sposób ich zainteresowanie odegrało istotną rolę w ponownym pojawieniu się państwa polskiego na mapie świata.

Głównymi bohaterami swoich rozważań Biskupski czyni Polaków, Polonię oraz Stany Zjednoczone, a w szczególności prezydenta Woodrowa Wilsona, przybliżając ich wyobrażenia o odrodzonej Polsce. Analizując to zagadnienie, zwraca uwagę na radyklanie odmienne stanowisko Amerykanów. Jednocześnie zadaje pytanie, dlaczego Wilson i jego amerykańscy doradcy mieli inny pomysł na wolną Polską i jaka jest geneza „wilsonowskiej Polski”?

Biskupski w swojej monografii mierzy się ze stereotypem prezydenta Wilsona jako współczującego Polakom idealisty. Sprzeciwia się poglądowi o bezapelacyjnym poparciu amerykańskiego przywódcy dla Polski i wskazuje, że jego zaangażowanie nie oznaczało m.in. akceptacji programu terytorialnego w ujęciu Dmowskiego i Paderewskiego. W sprawie Polski amerykański prezydent był mężem stanu i pragmatykiem, który kierował się interesem swojego kraju i przekonaniem, że rozwiązuje określony problem polityki międzynarodowej.

Publikacja „Prezydent Woodrow Wilson a odrodzenie państwa polskiego (1914-1918)”
Monografia składa się z piętnastu rozdziałów, które zostały ułożone w porządku chronologiczno-problemowym. Na ponad 500 stronach otrzymujemy niezwykle solidną porcję wiedzy o kształtowaniu się stanowiska prezydenta Woodrowa Wilsona wobec Polski. Na uwagę zwracają nie tylko imponujące podstawy źródłowe, lecz także niezwykle bogata bibliografia książki.

Polskie tłumaczenie publikacji, które uwypukla osobę prezydenta Wilsona, oddaje specyfikę amerykańskiej dyplomacji w dobie pierwszej wojny światowej. Była ona wówczas mocno spersonalizowana, a jej kreatorem – także w stosunku do sprawy polskiej – była głowa państwa, czyli prezydent Woodrow Wilson.

Monografia ukazała się nakładem Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego oraz Wydawnictwa Neriton.

Książka trafi do dystrybucji w najbliższych dniach. Zachęcamy do lektury!

Autor: Redakcja IDMN