„Reforma na 100!” – szkolenie dla nauczycieli dotyczące reformy Grabskiego

5 kwietnia 2024 obrazek_wyróżniający

Zachęcamy do udziału w kolejnym szkoleniu dla nauczycieli! Temat przewodni najbliższego spotkania (20-21 kwietnia) jest związany z 100. rocznicą wprowadzenia polskiego złotego i reformą walutową Władysława Grabskiego. W programie dwudniowego szkolenia zaplanowaliśmy wykłady, warsztaty oraz zwiedzanie Centrum Pieniądza NBP. Zapraszamy do udziału! Na zgłoszenia czekamy do 12 kwietnia.

Zgłoszenia
Na zgłoszenia czekamy do piątku, 12 kwietnia. Liczba miejsc jest ograniczona! Szkolenie jest bezpłatne i otwarte dla wszystkich nauczycieli. Zainteresowane osoby prosimy o przesyłanie zgłoszeń za pośrednictwem formularza dostępnego TUTAJ.

W szkoleniu będzie mogło uczestniczyć 30 osób. Posiadamy 18 miejsc z możliwością bezpłatnego noclegu w hotelu IBIS (dla osób spoza Warszawy) oraz 12 miejsc bez noclegu.

W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt z Łukaszem Linowskim, koordynatorem Klubu Nauczyciela IDMN – mail: lukasz.linowski@idmn.pl.

Program szkolenia
W programie szkolenia znalazły się wykłady poświęcone reformie Grabskiego, sytuacji gospodarczej II RP oraz znaczeniu wprowadzenia polskiego złotego z perspektywy międzynarodowej. Część warsztatowa będzie obejmowała zajęcia dotyczące alternatywnych metod narracji historycznej oraz wykorzystania karykatury jako metody dydaktycznej. Z kolei drugi dzień szkolenia rozpocznie się od wizyty w Centrum Pieniądza NBP.

Zależy nam, aby zajęcia były przestrzenią wymiany doświadczeń, wzajemnego inspirowania oraz wspólnego tworzenia pomysłów, które wykorzystamy do opracowania zajęć poruszających tematykę sytuacji gospodarczej w II RP.

Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
• 10.00 – rozpoczęcie szkolenia
• 10.15-11.45 – Początki państwa i potrzeba reformy walutowej – wykład (prof. Paweł Skibiński, UW/IDMN)
• 12.00-14.00 – O plastrach miodu i zaglądaniu pod krzesła, czyli alternatywnych sposobach narracji historycznej – warsztaty (Łukasz Linowski, koordynator Klubu Nauczyciela IDMN)
• 14.00 – obiad
• 15.00-16.30 – Gospodarka II RP w przeddzień reform Grabskiego – wykład (dr Mateusz Ratyński, MHPRL)
• 16.45-18.15 – Wykorzystanie karykatury jako komentarza do sytuacji gospodarczej i politycznej II RP – przykłady źródeł, metody i sposoby realizacji – warsztaty (Łukasz Linowski, koordynator Klubu Nauczyciela IDMN)

Niedziela, 21 kwietnia 2024 r.
• 10.00-12.00 – Centrum Pieniądza NBP – zwiedzanie ekspozycji
• 12.30 – Reforma walutowa sprawą międzynarodową? Wprowadzenie złotego z perspektywy dyplomacji polskiej – wykład (Piotr Siewak, IH PAN)
• 13.30 – zakończenie szkolenia/obiad

Autor: Redakcja IDMN