Roman Dmowski patronem dworca Warszawa Wschodnia

11 listopada 2020 obrazek_wyróżniający

„Dzisiaj oddajemy sprawiedliwość jednemu z wielkich twórców polskiej niepodległości sprzed ponad 100 lat” – powiedział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin podczas uroczystości nadania dworcowi Warszawa Wschodnia imienia Romana Dmowskiego oraz odsłonięcie tablicy poświęconej patronowi.

Wiceminister Sellin podkreślił, że w ciągu ostatnich pięciu latach Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzi działania, których celem jest zinstytucjonalizowanie polskiej pamięci i historii.

Staramy się budować instytucje, które polską polityką pamięci się zajmują, ale również wspieramy różnego rodzaju inicjatywy, które mają w symbolicznych miejscach upamiętnić bohaterów naszej przeszłości – powiedział wiceminister Sellin.

Wiceszef resortu kultury przypomniał, że dwa lata temu obchodzona była w Polsce setna rocznica odzyskania niepodległości.

Wiemy, kto przyczynił się do tego, żeby Polska po wielu latach niewoli tę niepodległość odzyskała. Staramy się te wszystkie osoby upamiętniać. W tym roku otworzyliśmy w Sulejówku Muzeum Józefa Piłsudskiego, w ostatnich latach odsłoniliśmy też dwa pomniki w Warszawie, których brakowało – pomnik socjalisty Ignacego Daszyńskiego i pomnik wybitnego działacza chrześcijańsko-demokratycznego Wojciecha Korfantego – powiedział Jarosław Sellin.

Wiceminister dodał, że niecały rok temu powołany został Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I.J Paderewskiego, na którego czele stanął prof. Jan Żaryn. Wskazał, że poprzez tego typu symboliczne gesty przywracana jest pamięć o tych osobach, na jaką zasługują.

Dzisiaj właśnie taką sprawiedliwość oddajemy też jednemu z wielkich twórców polskiej niepodległości sprzed 100 lat Romanowi Dmowskiemu – podkreślił wiceszef resortu kultury.

Decyzja o nadaniu jednemu z największych stołecznych dworców kolejowych imienia Romana Dmowskiego nie była przypadkowa – to właśnie tu, na warszawskiej Pradze, ok. 400 metrów od Dworca Wschodniego w 1864 r. przyszedł na świat przyszły współzałożyciel, przywódca i główny twórca programu polskiego ruchu narodowego.

Dworzec Warszawa Wschodnia to drugi, po dworcu Warszawa Centralna, obiekt, który zyskał swojego patrona. Umieszczona na filarze we wnętrzu głównej hali dworca tablica pamiątkowa została zaprojektowana przez inż. Ryszarda Misiurka przy współpracy Macieja Czyńskiego. Odlane z brązu elementy figuralne są dziełem artysty rzeźbiarza Jerzego Tepera. Tablicę wykonał zakład kamieniarski Adama Skwary.

Dworzec Warszawa Wschodnia – rys historyczny

Dworzec Warszawa Wschodnia, wybudowany w stylu późnego modernizmu lat 60., został w całości otwarty na początku 1969 r. Autorami nowego projektu budynku byli Arseniusz Romanowicz i Piotr Szymaniak. Zastąpił on XIX-wieczny Dworzec Terespolski, który uległ zniszczeniu w czasie II wojny światowej. Kompleks Dworca Wschodniego do dziś stanowi ciekawą realizację architektoniczną, w skład której wchodzą zlokalizowana od strony ulicy Kijowskiej hala obsługi ruchu dalekobieżnego oraz znajdujący się od strony ulicy Lubelskiej pawilon obsługujący pasażerów kolei podmiejskiej i budynek biurowy. Komunikację pomiędzy obydwiema częściami dworca i peronami zapewniają trzy tunele.

Dworzec Wschodni został kompleksowo zmodernizowany w latach 2011-2012, nie zatracając swojego pierwotnego charakteru. Dziś Warszawa Wschodnia jest jedną z największych stacji pasażerskich w kraju i obsługuje ponad 17 mln pasażerów rocznie. Według klasyfikacji PKP S.A. Warszawa Wschodnia, wraz z kilkunastoma innymi obiektami w kraju, jest dworcem najwyższej kategorii premium.

Źródło: https://www.gov.pl/web/kultura/roman-dmowski-patronem-dworca-warszawa-wschodnia?fbclid=IwAR18RXfGhVDUKNjAkX3s_YObIoi7Z00vzAQgqa8aZhYUdRBqM0waGBVq3nI

[fb_plugin video href=”https://fb.watch/1GU1aSGAtu/”]

.

.

Autor: Redakcja IDMN