Spotkanie dyskusyjno-filmowe „Azyl u Wszystkich Świętych”

26 czerwca 2021 obrazek_wyróżniający

W sobotę, 26 czerwca br. w Kościele Wszystkich Świętych w Warszawie odbyło się spotkanie dyskusyjno-filmowe „Azyl u Wszystkich Świętych”. Organizatorem wydarzenia był Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej we współpracy ze Stowarzyszeniem Scena Kultury. Podczas spotkania odbyły się dwie debaty tematyczne, pokazy filmów oraz koncert „Panny Sprawiedliwe wśród Narodów Świata”.

Tematem przewodnim pierwszej części spotkania był udział Polaków w niesieniu pomocy Żydom w czasach okupacji niemieckiej oraz znaczenie kościoła Wszystkich Świętych na warszawskim Grzybowie.

Po projekcji filmów „Ksiądz od Wszystkich Świętych” w reżyserii Macieja Pawlickiego oraz „Życie za życie” autorstwa Arkadiusza Gołębiewskiego rozpoczęła się debata, której hasłem przewodnim był cytat Zofii Kossak-Szczuckiej „Tego milczenia dłużej tolerować nie można”. W dyskusji udział wzięli: prof. Jan Żaryn, ks. dr Piotr Walendzik, Filip Frąckowiak oraz Maciej Pawlicki.

– Wielokrotnie mówiliśmy w Polsce, że mamy do wypełnienia zobowiązanie wobec tego pokolenia, które żyło w czasie II wojny światowej i pomagało Żydom. To jest pokolenie twórców Polskiego Państwa Podziemnego, rządu polskiego na uchodźctwie. To są wszystkie osoby, które także indywidualnie pomagały Żydom. Jest to niezwykle wielkie i cenne dziedzictwo. Problem polega na tym, że my tym dziedzictwem nie byliśmy w stanie niejako obdarować świata w okresie PRL, ale także okazało się, że jesteśmy mało sprawni jako naród, żeby przekonać do naszej historii świat po tym, jak już odzyskaliśmy niepodległość – powiedział podczas dyskusji prof. Jan Żaryn, dyrektor IDMN.


W dalszej części wydarzenia zaprezentowano filmy „Paszporty Paragwaju” Ryszarda Kaczmarka oraz „Ulmowie. Świadectwo sprawiedliwych” w reżyserii Dariusza Walusiaka.


Uczestnikami drugiego panelu dyskusyjnego byli: prof. Jan Żaryn, dr hab. Paweł Skibiński, dr hab. Rafał Łatka, dr Krzysztof Kawęcki oraz Grzegorz Górny. Dyskusja dotyczyła dziedzictwa obozu narodowego i ruchu katolicko-społecznego – jego charakteru i aktualności. Podczas tej części zaprezentowano wydane przez Instytut słowniki biograficzne polskiego ruchu narodowego i katolicyzmu społecznego.

–  Takich słowników jeszcze w polskiej historiografii nie było. My jesteśmy pierwsi – podkreślił prof. Jan Żaryn.

Na zakończenie spotkania odbył się koncert Maleo Reggae Rockers pt. „Panny sprawiedliwe wśród Narodów Świata”.

[envira-gallery id=”5369″]

Autor: Redakcja IDMN