Spotkanie „Nieopublikowany bł. Jerzy Popiełuszko. Poznaj to, czego nikt nie zna” już za nami!

24 października 2023 obrazek_wyróżniający

W poniedziałek, 23 października br. w kawiarni Agere Contra przy ul. Chłodnej 2/18 w Warszawie odbyło się spotkanie pt. „Nieopublikowany bł. Jerzy Popiełuszko. Poznaj to, czego nikt nie zna.” IDMN był współorganizatorem wydarzenia.

W spotkaniu wokół książki „Zawsze głosiłem prawdę. Nauczanie społeczne w wypowiedziach księdza Jerzego Popiełuszki. Wybór źródeł”, wydanej nakładem IDMN oraz wydawnictwa Neriton, wziął udział redaktor tomu, Paweł Kęska.

Tworzenie książki
Podczas spotkania poruszono temat procesu powstawania publikacji, nieznanych do tej pory dokumentach dotyczących ks. Jerzego Popiełuszki oraz jak ważne jest poznawanie tej postaci współcześnie.
– Ciągle niewiele wiemy o tym, jakim człowiekiem był na co dzień i jaka była jego droga do świętości – to, co dzisiaj jest najważniejsze i to, co młodzież szczególnie odkrywa. Myślę, że przez tę książkę, która jest zbiorem tekstów, udało się nieco bliżej do tego dotrzeć – mówił Paweł Kęska.

Nauki i wizja duszpasterska
Gość spotkania zwracał wielokrotnie uwagę na wyjątkowość wizji duszpasterskiej ks. Popiełuszki.
– On, jak wynika z tych dokumentów, miał niesłychaną wizję duszpasterską. Był przede wszystkim świetnym logistykiem, patrzył na rzeczywistość szeroko. Jeśli myślał o człowieku, to od razu szukał jakby mu pomóc od różnych stron – materialnej, duchowej, jak go umocować w społeczeństwie – zauważył Paweł Kęska.

O kawiarni
Agere Contra jest mieszczącą się w centrum Warszawy kawiarnią, która funkcjonuje w oparciu o tradycje i wartości wiary chrześcijańskiej. W lipcu br. odbyło się tam już spotkanie z Marceliną Koprowską, autorką książki pt. „Życie religijne podczas Powstania Warszawskiego”, które zostało objęte patronatem naszego Instytutu.

Autor: Redakcja IDMN