Spotkanie promocyjne audiobooka „Dziedzictwo” Romana Dmowskiego już za nami!

23 czerwca 2022 obrazek_wyróżniający

W czwartek, 23 czerwca br., w Centrum Edukacyjnym IDMN odbyło się spotkanie promocyjne audiobooka powieści Romana Dmowskiego pt. „Dziedzictwo”.  Udział wziął w nim aktor Jerzy Zelnik, który był lektorem w tym audiobooku, prof. Jan Żaryn, dyrektor IDMN oraz dr Krzysztof Kawęcki, pracownik naukowy IDMN.

Spotkanie odbyło się w siedzibie Centrum Edukacyjnego IDMN, przy ul. Andersa 20 w Warszawie. Swoją obecnością spotkanie uświetnił aktor Jerzy Zelnik, który użyczył swego głosu w audiobooku. Podczas promocji deklamował fragmenty „Dziedzictwa”. W dyskusji wokół dorobku literackiego Dmowskiego udział wzięli prof. Jan Żaryn i dr Krzysztof Kawęcki.

O polskim charakterze narodowym

Odczytywane fragmenty „Dziedzictwa” ukazywały umiejętność Dmowskiego do krytycyzmu wobec własnego narodu. Potrafił wskazywać jego nieumiejętności, co ówczesnego czytelnika mogło zarówno motywować, jak i skłaniać do refleksji nad własną postawą. Dyskutanci zwracali jednak szczególną uwagę na aktualność przekazu i potrzebę jego przełożenia na nasze dzisiejsze potrzeby.

– Dmowski ustami swojego negatywnego bohatera de facto opowiada o naszych słabościach, nieumiejętnościach i naszym – z pozoru drogocennym, a jednocześnie idącym na łatwiznę – polskim życiu. Nie mówię tu o życiu indywidualnym, ale życiu narodowym – powiedział dyrektor IDMN, prof. Jan Żaryn o dziele literackim Dmowskiego.

Drapieżne pióro

Uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzili, że Dmowski obok cenionego dorobku w postaci esejów filozoficzno-poetyckich, wykazał się umiejętnościami także w dziedzinie literatury pięknej. Dwie powieści, które wyszły spod jego pióra, wydane zostały pod pseudonimem, co pozwoliło uniknąć mu niewygód rozgłosu z tego tytułu, ale „Dziedzictwo” mimo tego zyskało uznanie i było nagradzane.

– To było wielkie pióro literackie, nie tylko w swoich esejach filozoficzno-politycznych, ale jak się okazuje miał bardzo drapieżne pióro, kiedy się zabrał do literatury pięknej. „Dziedzictwo” – długa opowieść, jest literaturą na paru poziomach – powiedział Jerzy Zelnik podczas spotkania.

Spotkania z audiobookami IDMN

Prof. Jan Żaryn zapowiedział, że spotkanie było pierwszym z cyklu planowanego przez IDMN. Środowisko narodowych demokratów obfitowało w wiele wartych uwagi literatów, dlatego chcąc przybliżyć współczesnemu czytelnikowi ich dorobek, IDMN planuje pracę nad kolejnym audiobookami. Przewidziana jest też dalsza współpraca z Jerzym Zelnikiem.

Autor: Redakcja IDMN